Allwinner UltraOcta A80

Allwinner UltraOcta A80 – osiem rdzeni i technologia big.LITTLE

Do firm, które na Mobile World Congress prezentują swoje chipy dołączył także chiński potentat no-name’owych tabletów i smartfonów, firma Allwinner. Chipsety tej firmy jakoś nigdy nie były kojarzone z wydajnością, jednak jej nowy produkt, czyli układ Allwinner UltraOcta A80, może wszystko zmienić.

Allwinner UltraOcta A80

Konfiguracja UltraOcta A80 przypomina tą, znaną z zeszłorocznego układu Samsung Exynos 5 Octa. SoC (System-on-Chip) firmy Allwinner podobnie jak produkt Samsunga, wykorzystuje technologię ARM big.LITTLE, która dzieli dostępne 8 rdzeni na dwie grupy i w zależności od zapotrzebowania na moc, odpala grupę bardzo wydajną (ale nieenergooszczędną) lub oszczędzającą nasz akumulator (ale mniej wydajną). W układzie UltraOcta A80 mamy dwie grupy rdzeni: 4x Cortex-A7 oraz 4x Cortex-A15.

Allwinner UltraOcta A80 - diagram, PowerVR G6230

Diagram chipsetu Allwinner UltraOcta A80, przedstawiający dwa klastry GPU PowerVR G6230 z 64 rdzeniami.

Jeśli chodzi o układ graficzny, Allwinner w UltraOcta A80 skorzystało z GPU PowerVR G6230. Grafika (produkowana przez firmę Imagination Technologies) jest naprawdę mocna i oferuje aż 64 rdzeni umieszczonych w dwóch klastrach. Allwinner obiecuje, że GPU będzie dwukrotnie szybsze niż w dostępnym do tej pory układzie A31.

PowerVR G6230 - diagram

Diagram PowerVR G6230 (64 rdzenie FP32 ALU).

Czego możemy się spodziewać po Allwinner UltraOcta A80? Przede wszystkim tego, że wraz z nim (jak zapewnia producent, w ciągu kilku najbliższych miesięcy) pojawi się sporo tanich urządzeń opartych  o system Android. Wśród nich znajdziemy głównie chińskie tablety i smartfony, ale nie zdziwię się wcale, jeśli któryś z czołowych producentów tych sprzętów (jak np. HTC lub Sony) zdecyduje się na wdrożenie UltraOcta A80 do własnych produktów. Szczerze mówiąc nie mogę się już doczekać 8-rdzeniowych smartfonów i tabletów w cenie wynoszącej około 500-800 zł.