Budżetowy smartfon - WP czy Android?

Miejsce dla osób, które nie wiedzą jaki tablet/smartfon wybrać i z jakim systemem.

Budżetowy smartfon - WP czy Android?

przez K.M. » 11 lis 2014 10:36

Witam serdecznie!

Zwracam się z prośbą o pomoc i porady, ponieważ kilka dni temu padła (z mojej winy) moja stara Avila i przyszedł czas na wybór pierwszego smartfona. Przeszperałam internet wzdłuż i wszerz żeby podjąć decyzję, ale nie rozwiązało to mojego dylematu.

Smartfon ma być budżetowy, nie chcę wydać więcej niż 400 zł, 450 zł to już absolutne maximum.
W grę wchodzą używki, ale tylko z moich okolic z możliwością odbioru osobistego (Bydgoszcz, ew. Toruń), nie wchodzą w grę chińczyki ani telefony wysyłane zza granicy.

Czego oczekuję:

- telefon ma mi służyć głównie do kontaktowania się: dzwonienia i wysyłania SMSów/MMSów,
- w drugiej kolejności do internetu: sprawdzanie poczty, Facebooka, Allegro, rozkładów jazdy/jakdojadę, wiadomości itp.
- ze względu na moje studia zależy mi na w miarę porządnych słownikach i dostępu do pdfów,
- telefon powinien być jak najmniej awaryjny i działać możliwie bezproblemowo.
(- może raz na jakiś czas obejrzałabym sobie na telefonie film, ale jakoś bez tego przeżyję)

Dodam tylko, że nie gram w gry na telefonie i na pewno nie zacznę. Nie potrzebuję też zaśmiecać telefonu bzdurnymi aplikacjami, za to od tych kilku które potrzebuję wymagam niezawodności. :)

Teraz pytanie, które może się wydać głupie, ale dopiero zaczynam przygodę ze smartfonami i nie wiem jak to wszystko działa - czy aplikacje dzielą się na offline i online? Czy muszę mięć dostęp do wi-fi żeby skorzystać ze słownika albo sprawdzić pocztę/rozkład jazdy?

Kolejne moje pytanie to kwestia wyboru systemu. Co jest dla mnie bardziej odpowiednie - Windows Phone czy Android? Dodam, że nie miałam na dłużej do czynienia z żadnym z nich i jestem tak samo otwarta na oba. Proszę o obiektywną opinię. :)
Jeśli to pierwsze, to jestem już zdecydowana na którąś z Lumii (520 lub 630). Czy to dobry wybór?
Natomiast mój chłopak i jego tata, którzy znają się na rzeczy, odradzali mi zarówno ten telefon jak i przede wszystkim WP. Głównie ze względu na to, że WP ma mało aplikacji a część z nich jest płatna albo nie działa. Tak jak już mówiłam, nie potrzebuję wielu aplikacji, ale chcę żeby te wymienione powyżej były bezpłatne i sprawnie działały na wybranym przeze mnie modelu.
Jeśli jednak Android byłby dla mnie odpowiedniejszy, to za czym rozglądać się w tym przedziale cenowym? Jakiś LG, HTC, Motorola?

To chyba wszystko, bardzo dziękuję wszystkim którzy tu zajrzeli i postarają się pomóc, każda opinia jest dla mnie ważna. :)

Pozdrawiam serdecznie,
Kamila
K.M.

Re: Budżetowy smartfon - WP czy Android?

przez Pyrtolotolo » 11 lis 2014 12:29

Witaj,

już na starcie nasunął mi się jeden smartfon - Motorola Moto E. W kwocie, o której mówisz kupisz nowy sprzęt. Ma spory, dobry ekran, przyzwoitą wydajność, świeżego Androida (z obietnicą aktualizacji do Lollipop), kamera szału nie robi, ale i tak na tle chińszczyzny radzi sobie nieźle.

Czy wybrać Windows Phone? Faktycznie, jest na niego mniej aplikacji niż na Android, ale pewnie byś tego nie odczuła, bo nie wymagasz ich zbyt wielu. Lumia 520 lub 630 byłyby jak najbardziej ok, gdybyś się zdecydowała na WP.

Co do aplikacji online/offline, to faktycznie jest taki podział. Niektóre słowniki mogą działać offline, a inne będą chciały korzystać z baz danych zgromadzonych gdzieś w internecie. To samo z rozkładami, z tego co wiem taka appka Jakdojade działa wyłącznie online. Smartfon to w gruncie rzeczy sprzęt, którego należy używać online, chociaż offline też się da :)
Zaawansowany

przez K.M. » 11 lis 2014 13:40

Dziękuję za odpowiedź. :)

Ten model Motoroli miałam już wcześniej na oku i brałam go pod uwagę, jedynym minusem jest cena, bo używany z moim mieście kosztuje tyle samo co nowy odliczając tylko koszty wysyłki. Muszę liczyć 450-460 zł jeśli szukam czegoś nowego, z pewnego źródła i z gwarancją producenta.
Natomiast Lumię mogłabym mieć używaną (prawie nową, z gwarancją kilkanaście miesięcy) za 300-350 zł w zależności od modelu, jednak coraz więcej osób odradza mi WP. Jeśli miałabym pewność, że tych kilka aplikacji które są mi niezbędne (i większość jakichś podstawowych które mogą mi się przydać w przyszłości) będzie śmigać bez zarzutu, to brałabym od razu. :)

A co można powiedzieć o LG L65? Jak wypada w porównaniu do Lumii i Motoroli?
K.M.

przez Pyrtolotolo » 11 lis 2014 18:49

LG L65 pod względem specyfikacji jest bardzo zbliżone do Moto E, jednak wiadomo - Motorola lepiej wspiera swoje smartfony, więc można tu liczyć na aktualizację do nowszego Androida, w przypadku LG może być różnie.

A co do Windows Phone, to sprawdź sobie, czy znajdziesz potrzebne appki, tu masz link do sklepu z aplikacjami WP: http://www.windowsphone.com/pl-pl/store
Zaawansowany

przez K.M. » 12 lis 2014 21:38

Mój dylemat trochę się skurczył, czuję że jestem coraz bliżej celu. :p
Mam dwie fajne oferty na olxie w moim mieście z możliwością obejrzenia telefonów przez zakupem - oba krótko używane (1-2 miesiące), na gwarancji, z dokumentami, podobno w stanie idealnym wizualnie jak i technicznie. Nokia Lumia 630 za 400 zł i Motorola Moto G 8gb za 500 zł.
Czy któraś z tych ofert jest ewidentnie lepsza czy to już tylko kwestia mojego "widzi mi się"? :)
K.M.

przez Karl » 12 lis 2014 23:15

To chyba normalne ceny za te modele, chociaż Motorola zdaje się jest mimo wszystko sprzedawana atrakcyjniej. Pamiętaj, że ta Moto G nie ma slotu na microSD, więc pamięci do użytku będziesz mieć jakieś 5 GB.
Karl

przez K.M. » 13 lis 2014 15:29

Właśnie to mnie martwi. Ale wersja 16 GB jest już za droga jak na moje proste potrzeby. Niestety nie wiem jak to w praktyce wygląda, czy te ~5 GB które mi zostaje wystarczy na spokojnie ściąganie aplikacji? Nie będę gromadziła na telefonie ani gier, filmów ani muzyki, zdjęć co najwyżej kilka. Głównie chodzi mi o te aplikacje.

A jak na tle tej Motoroli wypada LG L90? Główna różnica która rzuca mi się w oczy to właśnie wejście na zewnętrzną kartę pamięci gdyby 8GB jednak nie wystarczyło. A poza tym? Oczywiście jeśli chodzi o specyfikę to już dawno odpowiedź znalazłam w internecie, ale takie zestawienia danych niewiele mi mówią jak to wygląda w praktyce. :) Warto postawić na LG kosztem Motki?
K.M.

przez Karl » 13 lis 2014 18:21

Na aplikacje powinno starczyć bez problemu, o ile nie masz zamiaru instalować kilku np. nawigacji samochodowych po GB każda. Najbardziej pożerają gry, bo te mogą zajmować nawet więcej niż 2 GB, ale Ciebie to nie dotyczy. Takie programiki jak rozkład, facebook, twitter, jakieś inne pierdoły - to kwestia kilkudziesięciu MB, więc wejdzie tego sporo.

Co do LG L90 i Motoroli Moto G, to faktycznie - główną zaletą L90 nad Moto G jest ten slot na pamięć. Do kupienia są też co prawda wersje Moto G LTE, już z tym slotem - ale są droższe. L90 ma też chyba ciut lepszą kamerę i większą baterię, ale za to gorsze wsparcie i gorszy ekran (chociaż większy).
Karl

przez K.M. » 17 lis 2014 17:28

Wpadło mi trochę kasy i postanowiłam trochę powiększyć budżet, a w międzyczasie dorwałam okazyjnie nowego LG G2 mini, którego od dziś jestem właścicielką. Problem rozwiązany, mam nadzieję, że będę zadowolona. Dziękuję za pomoc. :)
K.M.

przez Hans » 17 lis 2014 18:48

Ten LG G2 mini to w zasadzie LG L90, tylko wsadzony w inną obudowę :) No ale niech Ci dobrze służy!
Hans

Na forum NIE TRZEBA SIĘ REJESTROWAĆ aby coś napisać! Jeśli nie wiesz jaki smartfon lub tablet wybrać, albo masz jakiś problem natury technicznej - pisz śmiało. U nas zawsze ktoś pomoże i odpowie na Twój post!
Just Ask!