Jaki smartfon do 1200?

Miejsce dla osób, które nie wiedzą jaki tablet/smartfon wybrać i z jakim systemem.

Jaki smartfon do 1200?

przez kasztanowy_jim » 10 sie 2013 12:40

Potrzebuję fachowej pomocy przy kupnie smartfona do około 1200 zł - chętnie mniej, aczkolwiek w ostateczności może być i nieco więcej.
Telefon używany lub nowy, aczkolwiek musi posłużyć minimum 3-4 lata, wymagam więc faktycznie bardzo dobrego stanu technicznego. Kupię przez allegro, sklep - bez różnicy.
System operacyjny: wyłącznie Android lub iOS, odpadają telefony z Windows.

Mam dość przykre doświadczenia z Androidem na LG Swift GT540 - wieczne wieszanie się, kombinowanie z czyszczeniem, mulące aplikacje. Z tego względu skłaniam się ku systemowi od Apple, ale z drugiej strony - być może w telefonie za 1200 android działa lepiej?

Kolejne, najbardziej przydatne dla mnie funkcjonalności telefonu:
- wygodne, praktyczne, 'ładnie wyglądające' dzwonienie i pisanie sms,
- internet i wszystko co z nim związane,
- wszelkiego rodzaju aplikacje: chcę móc spokojnie i bez zacinania pograć w większość dostępnych gier, aczkolwiek nie jestem tutaj fanatykiem,
- odtwarzanie muzyki: jakość minimum dobra,
- względnie dobry GPS, nawigacja: używam aplikacji typu RunKeeper do biegania wykorzystujących GPS, nie pogardzę dobrze działającą nawigacją,
- ogólna dobra jakość wykonania i materiałów,
- bateria: wiadomo, jak najlepsza, aczkolwiek tutaj mogę pójść na pewne 'ustępstwa',
- aparat: najmniej dla mnie ważny, aczkolwiek jakość zdjęć czy filmów nie powinna wywoływać zgrzytania zębów.

Generalnie skłaniam się ku Iphone 4 lub 4S: plusem jest, jak mi się wydaje, bezawaryjność i user-friendly systemu oraz wygląd, minusy to cena i (prawdopodobnie) konieczność zrobienia jailbreaka. Generalnie nie mam zamiaru grzebać głęboko w jakimkolwiek systemie ani instalować nie wiem jakich modyfikacji, chociaż plusem jest możliwość przynajmniej estetycznego spersonalizowania. Zastanawiam się też nad Galaxy II lub III. Telefon niekoniecznie musi mieć największy możliwy wyświetlacz. Najważniejsze, żeby system się nie wieszał i spokojnie można było korzystać z aplikacji i internetu, także względnie nowych gier.

Będę serdecznie zobowiązany za pomoc, chętnie rozważę też oczywiście inne modele. Z góry dzięki :)
Nowy

Re: Jaki smartfon do 1200?

przez Merl » 10 sie 2013 18:04

W Twoim budżecie spokojnie kupisz używanego Apple iPhone 4S, więc jeśli zależy Ci na tym urządzeniu to można śmiało kupować. Tam nic nie zmuli, ale i możliwości personalizacji są dużo skromniejsze. Wielkość ekranu niby mało ważna, ale musisz przyznać, że na S III strony będzie się przeglądało dużo lepiej niż na iPhone 4S.

Co do Androidowców, ja bym na Twoim miejscu skłaniał się ku kupnie 16GB wersji Nexusa 4, dlaczego? Bo masz to praktycznie gwarancję, że sprzęt dostanie zawsze najnowsze aktualizacje do Androida, więc to bardzo przyszłościowe rozwiązanie, które spokojnie starczy na 2-3 lata (mówię tu o aktualizacjach). Poza tym sprzęt jest bardzo wydajny, względnie dobry GPS, jakościowo też ok. Co do aparatu to świetnie się składa, bo LG Nexus 4 nie ma najlepszego.

Inne smartfony na które możesz popatrzeć, to Sony Xperia SP (długa żywotność baterii i ogólnie niezły smartfon), Samsung Galaxy S III (bardzo uniwersalny, świetny prawie w każdym calu, niezłe wsparcie itp.), HTC One X+ (fajny sprzęt, wielka bateria, wydajny, aktualizowany, ale trochę więcej kosztuje niż chcesz wydać).
Merl

przez kasztanowy_jim » 10 sie 2013 18:15

Z telefonami z androidem skłania się właśnie ku Nexusowi 4 - do wymienionych zalet dopisuję cenę (w tej chwili na allegro za 1250 można kupić nowy telefon, więc - 'wow'). Natomiast w tej chwili mam dylemat między Nexusem a iP 4S. Od jabłka odstrasza mnie cena - za używanego 4S mógłbym spokojnie kupić nowego Nexusa. Nie mogę się zdecydować też co do systemu operacyjnego: z jednej strony wolę iOS, ponieważ wydaje się lepiej zoptymalizowany, zapewniający większą kulturę pracy - pomimo iż 4S ma słabsze bebechy niż N4, to prędzej zawiesi mi się android na N4 niż iOS na iphonie. Względem androida moja największa obawa dotyczy właśnie mulenia: mam średnio przyjemne doświadczenia z tym systemem, obawiam się, iż w końcu nawet na Nexusie, po wgraniu większej ilości aplikacji antek zacznie się wieszać. Z kolei iOS jest aż za bardzo zamknięty i hermetyczny - chyba konieczne byłoby zrobienie jakiegoś jailbreaka, w co wcale nie mam ochoty się bawic. Możecie doradzić coś wobec tych wątpliwości? Który z tych telefonów będzie de facto działał płynniej, będzie bardziej bezawaryjny, lepiej nada się do przeglądania internetu, na którym lepiej będą chodziły aplikacji (wliczając te bardziej 'sprzętożerne' gry? )
Nowy

przez Karl » 10 sie 2013 19:59

Ja tam bym wybrał Nexusa 4 - już pod samym względem ekranu wygrywa z 4S bardzo mocno. Wydajnościowo Nexus 4 to kozak, więc nie powinien zamulać, tym bardziej, że dostaje czyściutki system prosto od Google. Jeśli chcesz więc spróbować Andka, to chyba nie ma lepszego smarcika na testy, niż Nexus 4. iPhone 4S to faktycznie bezpieczne rozwiązanie, ale także przestarzałe i drogie. Mam znajomych z Nexusem 4 i nie narzekają na zamulanie, idź jeszcze do jakiegoś sklepu i osobiście pomacaj ten smartfon, czy faktycznie Ci pasuje.
Karl

przez kasztanowy_jim » 11 sie 2013 12:47

Ok, zgadzam się, że nie ma co brać iP 4S - a na 5, nawet używaną, zdecydowanie mnie nie stać.

Podsumowując zalety Nexusa:
- cena (nowy za 1200-1300 zł)
- 'czysty', szybki system
- długofalowe wsparcie od google
- mocne (bardzo mocne?) podzespoły
- spory ekran (na pewno nie potrzebuję większego)

Wady Nexusa:
- niewymienialna bateria (dla mnie raczej bez znaczenia, mała wada)
- brak możliwości rozszerzenia pamięci ( i tak 16 GB powinno mi wystarczyć, o ile się orientuję, użytkownik ma 13 GB dostępnego miejsca, starczy)
- szkło z przodu łatwe do porysowania (to prawda? no ale zawsze jest jakiś protector)
- słaby aparat (akurat na aparacie mi szczególnie nie zależy, ale jak 'słaby' jest w Nexusie?)
- kiepski głośnik (tak słyszałem, to prawda? jak kiepski?)

Na daną chwilę decydowałbym się na Nexusa, ale byłbym zobowiązany, jeśli odnieślibyście się do powyższych wad/zalet. Jak z jakością odtwarzanej muzyki (telefon ma służyć też jako odtwarzacz, jakość powinna być co najmniej dobra)? Bateria jest ponoć standardowa, i taka powinna mi wystarczyć. W tym przedziale cenowym (zwracam uwagę, że w moim budżecie mam nowego Nexusa, co jest naprawdę dużą zaletą) jest coś lepszego? Przy czym najważniejsza dla mnie definicja 'lepszego' : coś szybszego, na czym android będzie działał maksymalnie możliwie bezawaryjnie. Priorytetem jest dla mnie naprawdę sprawne działanie systemu, bez przywiech i zmuł nawet po wgranie większej ilości aplikacji, możliwość instalowania i bezporblemowego grania we względnie wymagające gry (aczkolwiek bez szaleństw), przeglądanie internetu, GPS, nawigacja...

Dzięki za dotychczasową pomoc - jest bezcenna :)

EDIT: podobno z baterią w N4 słabo: wymaga codziennego ładowania, po roku będzie rozładowywał się bardzo szybko. Jako że telefon musi starczyć na minimum 2 -3 lata, niewymienna bateria N4 jest wielką wadą. Może ktoś potwiedzić/zaprzeczyc?
Nowy

przez Vini » 11 sie 2013 18:14

Do zalet nie ma się co odnosić, bo są prawdziwe :D Ten smartfon to faktycznie połączenie dobrej ceny, ze świetnymi bebechami, czystym OS'em i dużym ekranem.

Co do wad, to bateria faktycznie jest teoretycznie niewymienna, ale w necie można kupić i tak zamienniki, a sama wymiana to odkręcenie paru śrubek. Więc jeśli faktycznie Ci padnie za te 3 lata to spokojnie ją sam wymienisz. Poniżej masz nawet film "jak wymienić baterię w LG Nexus 4".

Kwestia aparatu wcale nie jest taka oczywista, bo robi przyzwoite foty, przykładowe znajdziesz tu: http://www.gsmarena.com/google_nexus_4-review-860p9.php

Zarysowania ekranu są jak najbardziej możliwe, Nexus 4 ma jeszcze szklane plecki, które też można zarysować. Co prawda z obydwu stron jest Gorilla Glass, jednak jeśli się obawiasz, to możesz kupić jakieś ochronne folie.

Co do kiepskiego dźwięku to bzdura, bo Nexus 4 gra świetnie. Powodem do narzekań może być jedynie cicho grający głośniczek, ale to już inna kwestia.

Według mnie w tej cenie niczego lepszego nie znajdziesz. Każdy smartfon ma swoje wady i zalety, więc Nexus 4 ma słabe strony, ale da się je znieść.
Ekspert

Na forum NIE TRZEBA SIĘ REJESTROWAĆ aby coś napisać! Jeśli nie wiesz jaki smartfon lub tablet wybrać, albo masz jakiś problem natury technicznej - pisz śmiało. U nas zawsze ktoś pomoże i odpowie na Twój post!
Just Ask!