Motorola Project Ara – w dłoni

Google opublikowało Project Ara Module Developers Kit (MDK)

Pamiętacie jeszcze Project Ara? To stworzony przez Motorolę rewolucyjny projekt, który całkowicie zmienia postrzeganie smartfonów. Project Ara to tak naprawdę platforma, do której można podłączać kolejne moduły, w ten sposób rozbudowując nasz smartfon. Przypomina to trochę klocki Lego, z których budujemy urządzenie dla siebie.

Motorola Project Ara - w dłoni

W kwestii Project Ara dzieje się bardzo wiele. Ten innowacyjny projekt nie jest już jednak pod skrzydłami Motoroli. Podczas sprzedaży „Motki” do Lenovo, Google zostawiło sobie Project Ara i teraz samodzielnie (no prawie) nad nim pracuje.

Google oficjalnie upubliczniło dzisiaj swój pierwszy Project Ara Module Developers Kit (MDK). Co to w ogóle jest? To dokument, który ma pomóc deweloperom lepiej zrozumieć i poznać funkcjonowanie Project Ara. Dzięki niemu różnego rodzaju producenci będą się mogli m.in. dowiedzieć, jak tworzyć moduły dla tego sprzętu. Oczywiście dzięki MDK także i my możemy chociaż trochę zobaczyć, jak całe urządzenie wygląda i funkcjonuje.

Project Ara - 3 warianty

Co najważniejsze – Google ma zamiar stworzyć trzy wersje urządzenia: dużą, średnią oraz małą. Ma się rozumieć, każda z nich pomieści inną ilość dodatkowych modułów, więc to możliwości największej będą najszersze. Oczywiście najmniejszy wariant będzie najbardziej poręczny.

Project Ara - Ara Endo (wairiant sredni), bez modulow

Swoistym rdzeniem całej konstrukcji jest endoszkielet, czyli tak naprawdę kawał aluminium, który zadba, aby wszystkie moduły były ze sobą połączone i znajdowały się na swoim miejscu.

Project Ara - wairiant sredni, z modulami

Konfiguracji modułów będzie cała masa. Będziemy mogli np. cały przedni panel wyposażyć w wielki ekran / ekran + głośnik / ekran + głośniki stereo / ekran + klawiatura numeryczna lub QWERTY itd.

Project Ara - 3 warianty, rozne konfiguracje frontu

Pomyślcie tylko, jakie możliwości stwarza taka konstrukcja. Według mnie sprzęty budowane na wzór Project Ara mają szansę na całkowite wyparcie standardowych smartfonów (a być może kiedyś także i tabletów). Co zrobią wtedy producenci? Zapewne zajmą się tworzeniem specjalnych modułów, np. Nikon, Canon itp. firmy mogłyby tworzyć zaawansowane moduły kamery, a np. LG, Samsung – ekrany, pamięci, baterie itd.

Pierwsze smartfony Ara mają pojawić się na półkach sklepowych w pierwszym kwartale przyszłego roku. Google obiecuje, że minimalna cena za takie urządzenie będzie naprawdę niska. Oczywiście OS-em, o który Google oprze Ara, będzie system Android.

Motorola Project Ara - zmontowany

Wiele osób narzeka, że design Ara jest nieciekawy. Pamiętajcie jednak, że rozwój projektu popchnie za sobą produkcję całej masy różnorakich pokrowców, które upodobnią Ara do normalnego smartfona. Dodatkowo same moduły także będą mogły być „przywdziewane” w najróżniejsze wzory kolorystyczne.