Motorola Moto G LTE

Motorola Moto G LTE vs LG G2 mini

Z wielu wpisów na naszym forum wiem, że spora część osób ma problem z wybraniem, który smartfon jest lepszy – Motorola Moto G LTE czy LG G2 mini. W niniejszym porównaniu postaram się nieco rozwiać wasze wątpliwości i pomóc w wyborze, którego z tych dwóch smartfonów lepiej kupić.

Motorola Moto G LTE

VS

LG G2 mini

Design

Nie da się ukryć, że LG G2 mini od Motoroli Moto G LTE różni się diametralnie. LG w swoim smartfonie zastosowało zupełnie inne podejście do jego obsługi, stąd też przyciski do obsługi głośności i włącznik, znajdują się nie z boku obudowy, a z tyłu, pod obiektywem kamery. Czy takie rozwiązanie jest wygodne? Na początku użytkowania wiele osób narzeka, że nie może się do tych przycisków przyzwyczaić. Po pewnym czasie praktycznie każdy przekonuje się do tego rozwiązania, chwaląc je sobie nawet bardziej, niż standardowe. W odróżnieniu od LG, Motorola położyła nacisk na klasyczny design, więc wszystkie przyciski są po bokach.

Pod względem gabarytów LG G2 mini mocno góruje nad Motorolą Moto G LTE, dlaczego? G2 mini posiada ekran, którego przekątna jest o 0.2″ większa, niż ta w Moto G LTE. To jednak nie przeszkodziło LG w stworzeniu niewielkiej obudowy, mierzącej 129.6 x 66 x 9.8 mm. Dla porównania Moto G LTE jest nie tylko wyższa niż LG, ale także sporo grubsza (jej wymiary to 129.9 x 65.9 x 11.6 mm). Motoroli słabo też wyszło odchudzanie urządzenia, które waży aż 143 gramy (w porównaniu do 121 gramów w G2 mini).

Ekran

Wyświetlacz to jedna z najważniejszych cech każdego smartfona. To przecież za jego pośrednictwem odczytujemy wszelkie informacje i obsługujemy urządzenie. Jeśli chodzi o dwa, omawiane w tym porównaniu smartfony, są one pod względem ekranu dość różne. LG G2 mini dysponuje 4.7″ matrycą IPS LCD, której rozdzielczość wynosi 540 x 960 pikseli (234 ppi), natomiast Motorola Moto G LTE ma ekran IPS LCD o wielkości 4.5″ i rozdzielczości 720 x 1280 pikseli (329 ppi).

Smartfony posiadają także nieco różną ochronę przed zarysowaniami. Moto G LTE dostała szkiełko Corning Gorilla Glass 3, natomiast G2 mini posiada Corning Gorilla Glass 2. Naturalnie trzecia generacja ochronnego szkła jest wytrzymalsza, niż druga.

Który ekran bym wybrał? Mam w tej kwestii mieszane odczucia. Z jednej strony LG posiada większą matrycę, ale o mniejszej rozdzielczości i z nieco gorszą ochroną przed zarysowaniami. Osobiście wolałbym chyba jednak nieco większy ekran, niż większą rozdzielczość – tym bardziej, że gabarytowo G2 mini wypada lepiej, niż Motorola. Z drugiej strony każdy swoją decyzję o wyborze powinien podejmować biorąc pod uwagę swoje własne potrzeby.

Interfejs i funkcjonalność

Zarówno Moto G LTE, jak i G2 mini – działają pod kontrolą systemu Android w wersji KitKat. Mimo wszystko to Motorola jest bardziej elastyczna, jeśli chodzi o świeże aktualizacje, więc Moto G ma zainstalowaną nowszą wersję KitKata (4.4.4), natomiast G2 mini nieco starszą (4.4.2). Ważne jest jednak to, że Motorola po wczorajszej prezentacji systemu Android 5.0 Lollipop obiecała, że Moto G i Moto G LTE dostaną upgrade do tego systemu (i to w ciągu kilku, najbliższych tygodni). LG póki co żadnego oświadczenia w tej sprawie nie wydała, nie wiemy więc, czy G2 mini w ogóle taki upgrade dostanie.

Pamiętajmy także, iż Motorola dużo bardziej niż LG dba o świetną optymalizację i czystość zainstalowanego Androida. LG lubuje się we własnej nakładce na system, która nie każdemu może odpowiadać. Motorola z kolei zostawia OS praktycznie takim, jak stworzyło go Google. Według mnie to ogromna zaleta przemawiająca za zakupem Moto G.

Procesor i pamięć

Pod tym względem obydwa urządzenia są identyczne. Zarówno Moto G LTE, jak i G2 mini – mają na wyposażeniu chipset Qualcomm Snapdragon 400, z czterema rdzeniami Cortex-A7 @ 1.2 GHz oraz grafiką Adreno 305. Pamięć też jest taka sama – G LTE i  G2 mini mają więc 1 GB RAM i 8 GB pamięci wewnętrznej (z możliwością rozszerzenia kartą microSD). Pamiętajmy, że zwykła Moto G nie posiada slotu na kartę microSD – dopiero model z LTE dostał tą funkcję.

Kamera

Ten aspekt zdecydowanie przemawia za LG, G2 mini ma bowiem 8 Mpix kamerę główną (z nagrywaniem filmów 1080p) i 1.3 Mpix kamerę z przodu, z kolei Moto G LTE ma 5 Mpix kamerę główną (z nagrywaniem 720p) oraz taką samą jak LG kamerę przednią. Biorąc więc pod uwagę samą specyfikację – smartfon LG powinien teoretycznie wykonywać lepsze zdjęcia i filmy, niż Motorola.

Łączność

Nie można zapominać o dość istotnym aspekcie, jakim jest łączność. Pod względem Wi-Fi obydwa sprzęty dysponują standardem 802.11 b/g/n, a Bluetooth jest w nich w wersji 4.0. Moto G LTE, jak sama nazwa wskazuje – posiada łączność 4G LTE. LG G2 mini również został wyposażony przez Koreańczyków w LTE, więc pod względem łączności obydwa smartfony wypadają podobnie.

Bateria

LG zaopatrzyło swój smartfon w baterię, której pojemność wynosi aż 2440 mAh. Z kolei Motorola ma w swoim wnętrzu ogniwo, którego zasoby to 2070 mAh. Warto dodać, że w G2 mini bateria jest wymienna, podczas gdy w Moto G LTE nie da się jej samemu wymienić (bez rozkręcania urządzenia). Naturalnie wymienna bateria jest wielką zaletą – możemy przecież dokupić sobie drugi akumulator i w miarę potrzeby podmieniać go. W Moto G LTE jedyną opcją jest zastosowanie zewnętrznej, podłączanej przez microUSB baterii.

Liczne, dostępne w sieci testy jasno dają nam do zrozumienia, że większa bateria G2 mini wytrzymuje dłużej, niż ta z Moto G LTE. Smartfon Motoroli podczas normalnego użytkowania powinien na jednym ładowaniu wytrzymać ok. 65 godzin, podczas gdy LG na jednym cyklu ładowania podziała ok. 75 godzin.

Podsumowanie

LG G2 mini pod wieloma względami przewyższa produkt Motoroli. Pewnie wielu z was zastanawia się, jak w starciu wypadłaby zwykła Moto G. Odpowiedź jest oczywiście prosta – Moto G w odróżnieniu od Moto G LTE nie posiada łączności LTE i czytnika kart microSD. O ile to pierwsze można przeboleć, o tyle brak czytnika kart jest już dość uporczywym brakiem.

Design – zwycięzca: LG G2 mini (Wybór jest dla mnie oczywisty głównie ze względu na mniejsze gabaryty G2 mini. Pamiętajmy oczywiście, że G2 ma o 0.2″ większy ekran, niż Moto G LTE).

Ekran – remis (LG dysponuje większym 4.7″ ekranem, jednak o mniejszej rozdzielczości niż ten w Moto G LTE. G2 mini zamiast dostępnego w Motoroli szkła Gorilla Glass 3 ma jego drugą, starszą generację).

Interfejs i funkcjonalność – zwycięzca: Motorola Moto G LTE (Motorola zdecydowanie lepiej wypada pod względem systemu operacyjnego, gdyż ma czysty, nieskażony żadną nakładką Android 4.4.4 KitKat. Motka obiecała też, że zaktualizuje Moto G LTE do 5.0 Lollipop).

Procesor i pamięć – remis (Obydwa sprzęty pod względem wydajności i dostępnej pamięci są takie same).

Kamera – zwycięzca: LG G2 mini (8 Mpix kamera główna G2 mini z nagrywaniem 1080p zdecydowanie lepiej wypada, niż 5 Mpix z nagrywaniem 720p w Moto G LTE).

Łączność – remis (zarówno Motorola Moto G LTE, jak i LG G2 mini posiadają moduły 4G LTE).

Bateria – zwycięzca: LG G2 mini (Większa bateria oraz dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu sprawiają, że niekwestionowanie wygrywa tu G2 mini).

Werdykt – 3:1 dla LG G2 mini. Wybór co kupić nie jest jednak aż tak oczywisty. Jak dla mnie, smartfonowego geeka – bardzo istotnym aspektem jest dostęp do świeżych aktualizacji, co Motorola doskonale zapewnia. Mimo wszystko jako zwykły użytkownik wybrałbym produkt LG – głównie ze względu na lepszą baterię, kamerę, mniejsze gabaryty i większy ekran.

Jeśli ktoś chciałby przyoszczędzić, może zamiast G2 mini wybrać LG L90. Smartfony pod względem specyfikacji (nie licząc delikatnie większej baterii w L90) wcale się nie różnią. Główna różnica leży w designie, bo L90 jest ciut większy i nie ma przycisków z tyłu obudowy.

Jeśli macie jakieś pomysły na porównania, własne przemyślenia na temat tego pojedynku lub po prostu chcecie coś zaproponować – napiszcie o tym w komentarzu.


  • rob

    Ten co pisał te recenzje to jakiś pracownik LG !! Większych bzdur nie czytałem !!

  • May Czos

    „Interfejs i funkcjonalność” – zwycięża Moto G tylko dlatego, że ma czystego Androida? Co to ma wspólnego z interfejsem, a tym bardziej z funkcjonalnością? Szczególnie w tej drugiej kwestii brylują nakładki, i dodatkowe funkcje oraz szerszą konfigurowalność zdecydowanie lepiej mieć niż ich nie mieć. Moto G może i szybciej dostanie Lollipopa, ale jego pierwszą, niedopracowaną wersję, mniej stabilną, z białym tłem na panelu z aplikacjami (jak w Moto X). Czysty Android działa płynnie, ale widać, że autor nie miał G2 mini w dłoniach bo nakłądka LG jest lekka i dobrze zoptymalizowana, przez co mini działa płynnie.

  • Karol

    Jak to jest z tą płynnością urządzeń? Z tego co wiem do moto g nie można mieć żadnych zastrzeżeń, a jak wygląda sytuacja w g2 mini? Bardzo zależy mi na płynności urządzenia i nie wiem jak tu wygląda sytuacja. Osobiście powiadam nexusa7 2013 i poczciwą xperie P, która to zostanie zastąpiona jednym z dwóch wyżej wymienionych urządzeń. Nie ukrywam że za g2 mini przemawia do mnie lepsza bateria, wiekszy (choć gorszy) ekran przy mniejszej obudowie, aparat oraz zestaw IrDA i LTE (wybór pomiędzy g2 mini i zwykłą moto g). Za moto natomiast paradoksalnie lepszy ekran i płynność działania. Co do pamięci jest mi obojętne. Wszystko i tak wykonuje na tablecie, a telefon służy jako odtwarzacz mp3 (2-3gb) i sporadycznie aparat. Wiec jedyne co mnie wstrzymuje od zakupu g2 mini to idealna płynność którą z kolei gwarantuje moto g. Nie wolno też zapominać że oba urządzenia zostaną zaktualizowane do androida 5. Wiec jak to jest z tą płynnością g2 mini?

    • http://smartfan.pl/ Noob

      Gdzie znalazłeś informację, że G2 mini dostanie Lollipop?

      • Karol

        Oficjalnej informacji raczej nie bylo ale wiadomości o aktualizacji nie wzięły się znikąd. Androidstuff.pl, Androidpit.com, a także inne.

        • http://smartfan.pl/ Noob

          Trzymam kciuki za upgrade dla G2 mini, póki co wiem jedynie, że ma go dostać LG G3 i G2. A co do wyboru smartfona, to oczywiście łatwa decyzja nie jest, ja na chwilę obecną skłaniałbym się jednak ku Motoroli, bo dla niej już na 100% wiadomo, że dostanie Lollipop. Co do szybkości działania, to mimo wszystko można się spodziewać, że czysty Android z Moto G pośmiga lepiej, niż ten z G2 mini.

  • Q

    Moim zdaniem w łączności wygrywa G2 mini – ma NFC i podczerwień.
    Ale ja i tak wolę Motkę – płynne działanie i duża rozdzielczość to podstawa. :)

    • http://smartfan.pl/ Noob

      Masz nieco racji, faktycznie G2 mini ma NFC i port podczerwieni. Można dać G2 mini mały plus, ale z drugiej strony gro użytkowników wcale nie korzysta z NFC i infrared, więc czy od razu rozstrzygać tu zwycięstwo G2 mini?

  • kufloq

    G2 mini posiada LTE.

    • http://smartfan.pl/ Noob

      Mea culpa, biję się w pierś – faktycznie G2 mini posiada LTE, poprawiam, dzięki za zwrócenie uwagi.

  • KH

    Ja bym optował za G2 mini, prawie pewne że dostanie upgrade do androida L. Z Motorolą nie wiadomo. No i G2 jest ciekawszy, nietuzinkowy mimo zbliżonych parametrów ten bym właśnie wybrał, a raczej wybrałem już.

    • http://smartfan.pl/ Noob

      To prawda, ja także skłaniam się ku LG, a czy dostanie upgrade do Android Lollipop – jeszcze nie wiadomo. Według mnie wariant, że nie dostanie jest równie prawdopodobny co ten, że dostanie.