Wykres – spadek

Samsung w trzecim kwartale notuje duży spadek zysku operacyjnego

Samsung już wcześniej ostrzegał, że trzeci kwartał tego roku może być dla firmy niezbyt korzystny. Niestety, ale te informacje się potwierdziły, bo dzisiaj rano Koreańczycy podali, że w porównaniu do Q3 2013 – zysk operacyjny giganta spadł o ok. 60%.

Wykres - spadek

Dane podawane przez Samsunga nie zostały jeszcze zaudytowane przez księgowych, jednak już teraz Samsung przewiduje, że spadek zysku operacyjnego wyniesie od 57.8% do 61.8%. Oznacza to, że koreański gigant zarobi mniej o jakieś 3.6-4 miliardy $. Analitycy spodziewają się, że zysk za Q3 2014 wyniesie 4.04 miliarda $. Dla porównania w tym samym kwartale roku ubiegłego było to 9.6 miliarda $.

Więcej niż 60% zysków Samsunga jest dostarczanych przez sprzedaż urządzeń mobilnych, czyli głównie smartfonów i tabletów. Według firmy co prawda sprzedaż smartfonów w Q3 2014 wzrosła, jednak ich średnia cena była dużo niższa, co przy rosnących kosztach marketingowych – spowodowało tak duże tąpnięcie w kasie Samsunga. Pamiętajmy też, że wiele raportów mówi o coraz bardziej nasyconym rynku high-endowego sprzętu mobilnego. Logiczne jest więc, że najdroższe smartfony sprzedają się coraz gorzej. Koreańczycy ostrzegają też, że w tym kwartale sprzedaż Galaxy S5 będzie niższa, niż zakładana. Do sklepów wchodzi za to phablet Galaxy Note 4, co powinno nieco uratować całą sytuację.

Według analityków finansowych, spodziewane zyski Samsunga ze sprzedaży chipów mogą być wkrótce wyższe, niż te osiągane dzięki sprzedaży urządzeń mobilnych. Jeśli tak się stanie będzie to ewenement, który w historii Samsunga ostatnio miał miejsce w drugim kwartale 2011 roku.

Aktualizacja: Pojawiły się już finalne, zaudytowane wyniki finansowe Samsunga za trzeci kwartał 2014 roku. Niestety, ale złe informacje potwierdziły się. Skonsolidowany przychód w tym okresie wyniósł 44.7 miliarda $, co w porównaniu do 56 miliardów $ z Q3 2013. jest ogromnym spadkiem. Zyski Samsunga osiągnęły najniższy pułap od trzeciego kwartału 2011 roku.

Zawsze najbardziej dochodowy, mobilny oddział firmy – odnotował największy spadek sprzedaży, aż o 15%. Największy problem stanowi jednak tąpnięcie w zysku operacyjnym, który z 4.2 miliarda $ w Q2 2014 spadł do… 1.65 miliarda $. Wynik jest jeszcze gorszy, jeśli porównamy go do zysku operacyjnego z Q3 2013, kiedy to Samsung zarobił aż 6.35 miliarda $.

W trzecim kwartale ze smartfonów Samsunga sprzedawały się głównie urządzenia z niskiej i średniej półki cenowej, co drastycznie wpłynęło na spadek marży. Sprzedaż Galaxy S5 obniżyła pułap, a Galaxy Note 4 pojawił się zbyt późno, aby cokolwiek w tym felernym kwartale zdziałać.

Pocieszające jest, że polepszyła się sprzedaż tabletów, głównie dzięki debiutowi serii Galaxy Tab S. Niestety dobre wyniki osiągane przez tablety nie pozwoliły na zrekompensowanie strat, przynoszonych przez smartfony. Samsung oczywiście (jak wszyscy inni producenci) spodziewa się, że w Q4 2014, czyli kwartale świątecznym – sprzedaż produktów wzrośnie.

Kiepsko wygląda też sytuacja w dziale telewizorów, który osiągnął praktycznie zerowy zysk (głównie za sprawą niskiej, średniej ceny kupowanych produktów i rosnącej cenie matryc). Zawiodła sprzedaż TV OLED i chociaż telewizory LCD sprzedawały się nieźle, nie pozwoliły na wypracowanie zysku.

W całej firmie najlepiej poradził sobie dział, odpowiedzialny za produkcję półprzewodników. W tym przypadku wzrosła nie tylko sprzedaż ale także i zyski (głównie dzięki dużemu zapotrzebowaniu na pamięci DRAM oraz NAND, zarówno dla urządzeń mobilnych jak i komputerów PC). Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda pełny raport – możecie się z nim zapoznać podążając linkiem źródłowym tego tekstu.