Eesha Khare

18-latka stworzyła superkondensator, który może pełnić rolę baterii w telefonie, a ładuje się tylko 30 sekund!

Eesha Khare jest jedną z trzech zwycięzców konkursu Intel International Science and Engineering Fair, który promuje młode, naukowe talenty. Ta młoda dziewczyna zgarnęła za wygraną 50,000$, a jej wynalazek może wkrótce zmienić akumulatorowe oblicze smartfonów i tabletów.

Eesha Khare

Tytuł pracy Khare brzmi bardzo skomplikowanie: “Projektowanie i synteza wodorowanych nanoprętów TiO2-polianiliny dla elastycznych superkondensatorów wysokiej wydajności”. Prawda, że urocze? Jestem pewien, że Eeshą Khare można pogadać nie tylko o kosmetykach i ciuchach.

Według autorki projektu, jej kondensator może posłużyć jako np. zasilanie urządzeń z ekranami LCD (smartfonów, tabletów). Najmocniejszymi cechami jej wynalazku jest to, że do pełnego naładowania potrzebuje on zaledwie 30 sekund, a wytrzymuje aż 10,000 cykli ładowania (współczesne akumulatorki potrafią przeżyć ich około tysiąca). Pamiętajcie oczywiście, że projekt jest jeszcze w bardzo wczesnej fazie rozwoju, więc parametry superkondensatora mogą się jeszcze polepszyć.

Eesha Khare już otrzymała propozycję współpracy z Google. Wygląda więc na to, że gigant z Mountain View być może w przyszłości wykorzysta superkondensator w którymś ze swoich produktów. Pomyślcie tylko o kolejnym Nexusie, którego baterię będzie można w pełni naładować w około 30 sekund.

Na co młoda dziewczyna chce wydać 50,000$, które zdobyła dzięki swojemu projektowi? Oczywiście na naukę. Eesha chce studiować na jednej z najbardziej znanych uczelni na świecie, Uniwersytecie Harvarda, który niestety do tanich nie należy.

Źródło: SlashGear