Samsung – Exynos

64-bit Exynos 5433 dla Note 4 wkrótce zostanie zaprezentowany?

Samsung poprzez swój profil na Twitterze poinformował, że zaprezentuje swój nowy chipset z rodziny Exynos. Co prawda Samsung tego nie zdradził, jednak pokazanym układem będzie najprawdopodobniej 64-bitowy Exynos 5433.

Samsung - Exynos

Na temat układu Exynos 5433 pojawiało się już w sieci kilka plotek. Chipset ma zostać zamontowany w phablecie Galaxy Note 4 (do sprzedaży mają wejść dwie wersje tego urządzenia, jednak oznaczona kodem SM-N910S (oparta o Snapdragon 805) oraz druga, SM-N910C (oparta właśnie o Exynos 5433).

Jak mają wyglądać parametry tego nowego chipsetu? Jego architektura będzie się składać z czterech rdzeni Cortex-A57 oraz czterech Cortex-A53. CPU mają być taktowane z maksymalną częstotliwością, wynoszącą 1.3 GHz. Warto dodać, że Cortex-A57 oraz Cortex-A53 to pierwsze, 64-bitowe rdzenie, wyprodukowane przez firmę ARM. W roli GPU Exynos 5433 będzie się mógł najprawdopodobniej pochwalić układem Mali-T760.

Prezentacja Exynosa 5433 powinna odbyć się już dzisiaj, wtedy też dowiemy się wszelkich parametrów technicznych, dotyczących tego scalaka. Jeśli wszystkie nieoficjalne informacje faktycznie się potwierdzą, a Note 4 rzeczywiście dostanie ten nowy chip z rodziny Exynos, to będzie to oznaczać, że tegoroczny flagowy phablet Samsunga będzie dysponować ogromną mocą obliczeniową.

Kto by jeszcze kilka lat temu pomyślał, że smartfony pod względem ilości dostępnych rdzeni prześcigną komputery stacjonarne, a rozdzielczości ich ekranów będą większe, niż w ogromnych telewizorach. Strach się bać, co przyniesie nam końcówka tego roku oraz przyszły, 2015 rok.