Samsung Exynos

64-bitowy chip Exynos zadebiutuje w Galaxy S5

Nieco ponad miesiąc temu dowiadywaliśmy się, że Samsung pójdzie w ślady Apple i także wdroży swój własny 64-bitowy chip. Dzisiaj koreańskie media donoszą, że 64-bitowy SoC Exynos 6 zadebiutuje w przyszłym roku, w smartfonie Galaxy S5.

Samsung Exynos

Samsung już podobno uporał się z najtrudniejszymi aspektami projektowania i wdrażania 64-bitowego Exynosa, do zrobienia pozostały jedynie kwestie logistyki i drobne sprawy techniczne. Niestety koreańskie źródła nie zdradzają, czy Samsung już stworzył pierwsze próbki swojego chipu, czy wypuści je dopiero wkrótce.

Pierwszym urządzeniem, które dostanie 64-bitowego, 14nm Exynosa 6, ma oczywiście być supersmartfon Samsung Galaxy S5. Sprzęt (oprócz 14nm procesu produkcji) będzie się mógł pochwalić technologią ARM big.LITTLE, opartą o osiem rdzeni Cortex-A53/A57. Samsung w układzie Exynos 6 umożliwi oczywiście pracę wszystkich ośmiu rdzeni na raz.

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku wśród urządzeń flagowych powszechne staną się ośmiordzeniowe rozwiązania. Wyobraźcie sobie, jak wielkie pokłady wydajności będzie mieć taki sprzęt. W połączeniu z mocarnym GPU i 4GB szybkiej pamięci RAM, smartfony i tablety będą mogły obsłużyć coraz piękniejsze gry i jeszcze bardziej wymagające aplikacje. Pytanie jakie się nasuwa brzmi: czy za postępem technologicznym nadążą także programiści? Przecież to w ogromnej mierze właśnie od nich zależy, czy możliwości nowych układów zostaną wykorzystane i czy nie dostaniemy gier, które nawet na 16-rdzeniowych chipach będą (ze względu na kiepską optymalizację) zamulać.

Źródło