Android zjada jabłko

74.4% smartfonów sprzedanych w Q1 2013, było opartych o system Android

Firma analityczna Gartner, opublikowała swój najnowszy raport, dotyczący sprzedaży smartfonów w pierwszym kwartale bieżącego roku. Wynika z niego, że 3 na 4 sprzedane w tym okresie smartfony, były oparte o system Android.

Android zjada jabłko

Systemy mobilne

Przez trzy, pierwsze miesiące 2013 roku, sprzedano około 210 milionów smartfonów. Jeśli chodzi o sprzedaż tych, opartych o system firmy Google, to było ich aż 156 milionów. To ogromny, 17.5% wzrost, w porównaniu z tym samym kwartałem roku poprzedniego.

Drugie miejsce pod względem sprzedanych smartfonów, zajmuje oczywiście iOS. Gigantowi z Cupertino udało się w pierwszym kwartale zagarnąć 18.2% rynku i zbyć ponad 38 milionów urządzeń. Niestety, w porównaniu z poprzednim rokiem, jest tu spory, 4.3% spadek.

Research In Motion (aktualnie przebrandowany na BlackBerry) uplasował się na zaszczytnym, trzecim miejscu zestawienia. Kanadyjska firma, która boryka się z ciągłymi problemami finansowymi, zjechała z 6.8% w roku poprzednim, do 3% w Q1 2013.

Ostatnią firmą, o której warto wspomnieć, jest Microsoft i ich Windows Phone. Chociaż firmie Billa Gatesa idzie coraz lepiej, to w pierwszym kwartale jej system był zainstalowany na zaledwie 2.9% sprzedanych smartfonów. To co prawda 1% wzrost w porównaniu z Q1 2012, jednak widać, że ten OS nadal stanowi margines rynku.

Gartner - Q1 2013

Poziom sprzedaży smartfonów na świecie w Q1 2013, ze względu na zainstalowany system operacyjny.

Producenci

Warto zwrócić uwagę także na poniższą tabelę, która informuje nas, jak w pierwszym kwartale tego roku radzili sobie poszczególni producenci smartfonów. Według analityków z Gartner, Samsung „ugryzł” w tym czasie 30.8% rynku, sprzedając prawie 65 milionów smartfonów. Wynik, w porównaniu z rokiem 2012, jest lepszy o 3.2%.

Apple, które uplasowało się w tabeli na drugim miejscu, zgarnęło 18.2% rynku smartfonów, co jest niestety (w porównaniu z Q1 2012) 4.3% stratą. Apple w pierwszym kwartale sprzedało ponad 38 milionów smartfonów iPhone.

Na dalszych miejscach, ze zbliżonymi wynikami uplasowały się takie firmy, jak LG (4.8%), Huawei (4.4%) oraz ZTE (3.8%). Niestety, w zestawieniu brakuje Nokii i Sony, którzy sprzedali zbyt małą liczbę smartfonów, aby załapać się do zestawienia.

Gartner - Q1 2013

Poziom sprzedaży smartfonów na świecie w Q1 2013, ze względu na producentów urządzeń.

Telefony komórkowe + smartfony

Gdyby kogoś interesował rynek telefonów komórkowych i smartfonów razem wziętych, to warto przeanalizować ostatnią tabelkę. Widać w niej, że niekwestionowanym liderem jest Samsung, który w Q1 2013 sprzedał 23.6% tych urządzeń. Następna jest Nokia, której w smartfonowym zestawieniu zabrakło, jednak po wzięciu pod uwagę telefonów komórkowych, gigantowi udało się uplasować na drugim miejscu z wynikiem 14.8%. Trzecie miejsce zajmuje Apple, które chociaż nie produkuje telefonów komórkowych, to i tak ze swoim iPhone zapewniło sobie trzecią lokatę, z 9% sprzedażą.

Łączna liczba smartfonów i telefonów komórkowych, sprzedanych w pierwszym kwartale 2013 roku, osiągnęła poziom 426 milionów sztuk. Warto jednak zauważyć, że gdy odejmiemy od tego smartfony to okaże się, że rynek telefonów mocno się skurczył. To oczywiście zrozumiałe, bo klasyczne komórki powoli zaczynają odchodzić do lamusa i są systematycznie zastępowane przez swoich nowocześniejszych braci, smartfony.

Gartner - Q1 2013

Poziom sprzedaży telefonów komórkowych na świecie w Q1 2013, ze względu na ich producentów.

Jak pewnie zauważyliście, w ani jednej tabelce nie umieszczono tajwańskiego producenta, HTC. Niestety, ale ten dawny gigant w dziedzinie smartfonów, dzisiaj jest tylko cieniem potęgi sprzed lat. Sam jestem ciekaw, czy wprowadzenie na rynek modelu HTC One, zmieni coś w ogólnej sprzedaży i wbije HTC chociaż do pierwszej piątki.

Źródło: Gartner