Samsung Galaxy S4

8-rdzeniowy chipset w Samsungu Galaxy S4 przyłapany na oszukiwaniu w benchmarkach

Samsung Galaxy S4 w wersji z 8-rdzeniowym chipsetem Exynos 5 Octa (I9500) jest niestety mało dostępną i egzotyczną wersją tego smartfona. Koreański producent ze względu na problemy z produkcją tego układu zdecydował, że w S4 przeważającym chipem jest Snapdragon 600 (I9505).

Samsung Galaxy S4

8-rdzeniowa wersja (I9500), która pojawiła się krótko po tej ze Snapdragonem 600 (I9505) w benchmarkach była nieco szybsza, ale (o dziwo) słabsza jeśli chodzi o żywotność baterii. Jak jednak donosi portal Anandtech – GPU w chipie Exynos został przez Samsunga ustawiony w taki sposób, aby oszukiwać i podbijać wyniki w benchmarkach.

Sztuczka Samsunga była prosta, aczkolwiek bardzo sprytna – taktowanie zegara GPU w Exynosie zwiększało się w momencie, kiedy odpalano benchmarki. Układ graficzny PowerVR SGX 544MP3 działa normalnie z częstotliwością 480MHz. Jeśli jednak uruchomicie dowolny benchmark to okaże się, że jego taktowanie w dziwny sposób zwiększa się do 532MHz i utrzymuje do momentu, kiedy zamkniecie aplikację. Oznacza to, że Galaxy S4 I9500 jest o około 10% wydajniejszy w benchmarkach, niż podczas normalnego użytkowania. Musicie przyznać, że to oszustwo godne mistrza.

Oczywiście do końca nie możemy być pewni, dlaczego Samsung nie zastosował wyższego, 532MHz taktowania na stałe i we wszystkich aplikacjach. Domyślam się jednak, że chodzi tu o duże prawdopodobieństwo przegrzania się układu i drenaż baterii.

W jakich benchmarkach I9500 dostaje „dziwnego kopa”? Chodzi o AnTuTu, Quadrant, GLBenchmark 2.5, BenchmarkPi oraz Linpack. Jak więc widzicie wszystko wskazuje na to, że Samsung tym interesującym oszustwem chciał poprawić notowania swojego Exynosa. Szczerze mówiąc mam jednak nadzieję, że takie praktyki nie wejdą Koreańczykom w krew, bo przecież ich flagowiec wcale nie potrzebuje takich sztuczek aby zademonstrować, że jest bardzo wydajny. Mimo wszystko zagranie Samsunga pokazuje, że benchmarki są co prawda ciekawym, ale mało wiarygodnym źródłem informacji na temat osiągów danego smartfona.

Źródło: Anandtech