Android Malware

99 na 100 ataków malware w 2013 roku było skierowanych przeciwko urządzeniom z Androidem

Najnowszy raport Cisco w jasny sposób ukazuje, że to Android jest głównym celem ataków złośliwego oprogramowania typu malware. Cisco dodaje, że platforma Android jest celem aż 71% ataków malware, inicjowanych poprzez wejście na zainfekowaną stronę WWW.

Android Malware

99% ataków skierowanych przeciwko urządzeniom z Androidem, a zaledwie 1% dedykowanych dla sprzętów pracujących pod innym OS’em – czy posiadacze smartfonów i tabletów z „Zielonym Robocikiem” mają się bać? Raczej nie, gdyż zaledwie 1.2% z tych ataków jest skierowanych dla konkretnych urządzeń, a reszta ma na celu zdobycie jak największej liczby, najczęściej bardzo nieuważnych użytkowników.

Dlaczego nieuważnych? Bo ogrom z tych androidowych ataków pochodzi z jednego złośliwego programu, o nazwie Andr/Qdplugin-A. Dobra wiadomość jest taka, że Andr/Qdplugin-A można „złapać” wyłącznie poprzez instalację niesprawdzonego oprogramowania, pochodzącego z zewnętrznych, nieautoryzowanych przez Google źródeł. Google Play jest od niego wolny, więc jeśli korzystacie wyłącznie z programów pochodzących z oficjalnego sklepu – nie macie się czego bać. Obawy mogą mieć jedynie te osoby, które instalują appki z nieznanych źródeł i tzw. „piraty”.

Niestety ale takie a nie inne proporcje w atakach na mobilne systemy wynikają głównie z otwartości kodu Androida. Każdy, nawet mało ogarnięty programista może stworzyć złośliwy program, bo dość łatwo jest wpasować się w otwarty kod źródłowy Andka. iOS, Windows Phone, BlackBerry – te wszystkie OS’y mają charakter zamknięty, więc na nie po prostu nie da się w tak łatwy sposób stworzyć malware. Zresztą, Apple trzyma swoich użytkowników w ryzach, zabraniając instalowania czegokolwiek, co nie przeszło przez serwery Apple. Google daje możliwość odpalania appek z nieznanych źródeł, niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa i dobrowolnie pcha się w kłopoty.

Oczywiście raport Cisco już podłapał Phil Schiller, czyli główny marketingowiec Apple. Możecie się domyślać, że pewnie wkrótce zostanie to wykorzystane do ukazania, jaki to Android jest niedopracowany i niebezpieczny.


 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  No cóż jak fragmentacja 99,99% tego Androsyfu od producentów to idealne poletko dla Trojanów całej maści , do tego ciemnota panująca u posiadaczy zetafon bieda z gimbazy i mamy efekt jednego wielkiego syfu na Android.

  • http://smartfan.pl/ Noob

   Fragmentacja zapewne ma tu duży wpływ, ale co do świadomości użytkowników to obstawiam, że mimo wszystko fani Apple gdyby mieli możliwość bezproblemowego instalowania appek ze źródeł zewnętrznych to tez by to robili.

   • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

    Z Unix tez nie jest już wesoło i trojany powstają .
    Tam nie świadomość niska user jest wygodą aby taki trojan zainstalować ale ograniczeniem jest duża zaleta zamkniętego systemu i kontroli przez Apple aby syfu nie było .
    Android jak każda dystrybucja linux to masakra i każdy syf wchodzi jak nóż w masło i nawet hasło root nie zabezpiecza .
    W przypadku Android to już zupełnie bez zabezpieczeń system a dziurawy jak sito.
    Szacuję jak inni analitycy i specjaliści od bezpieczeństwa w necie że obecnie jest 99,99% sprzętu z Android zainfekowana trojanami .
    Do tego trzeba dodać że 100% aplikacji na Android ma znamiona trojana o czym się powszechnie nie głosi aby tego syfu nie pogrążyć na dno .
    Śmiać mi się chce jak czytam komentarze ciemnoty gimbazy jak się jarają do tych bubli budżetowych z Chin zetafon bieda z leciwym ICS/JB albo kupują ten chiński szmelc typu Zopo,Oppo, Meizu z klonami Android i modyfikowany system i się nikt nie zastanawia co tam siedzi zaszyte w kodzie .
    Niski poziom kultury tech. jest owocem że Android jest jednym wielkim syfem i nie ma z czego się cieszyć i udawać że tak nie jest .

    • Robert

     Megalomania do n-tej potęgi. Bzdury wyssane z palca. Ośmieszasz się tylko człowieku. A zdanie: ” Szacuję jak inni analitycy i specjaliści od bezpieczeństwa w necie że obecnie jest 99,99% sprzętu z Android zainfekowana trojanami .” rozśmieszyło mnie do łez. osoba bez żadnego wykształcenia i wiedzy informatycznej uważa się za „analityka”. Uprzedzę twoją odpowiedź, nie jestem „gimbazą”, mam prawie 40 lat i w dużej firmie państwowej zajmuję się między innymi wsparciem IT.

  • Roberto

   Sam jesteś ciemnota. Facet 50 letni a zachowuje się jak dziecko. A z określeniem „gimbaza” to masz chyba jakiś psychiczny problem, obsesję. Żenujący, głupi, marny dj-u, twoich chorych wynurzeń na forach i tak nikt nie traktuje poważnie. Masz zerową wiedzę na tematy o których się wypowiadasz. Gdyby tak zachowywał się dorastający nastolatek, można by to jeszcze zaakceptować i zwalić na młody wiek. Ale gdy tak zachowuje się ponad 50 letni facet, to już jest nienormalne i klasyfikuje się jako problemy psychiczne. Niepowodzenia życiowe i braki wiedzy próbujesz odreagować trollując i wypisując bzdury na forach. Jest duża ilość wirusów, trojanów itp na androida z tego prostego powodu że system ten jest w największej ilości smartfonów w porównaniu do innych systemów.

   • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

    @Roberto
    Ubawiłeś mnie do łez jak każdy gimbol
    Na Android nie ma wirusów tylko Trojany a wiesz dlaczego to się doucz i wtedy zabieraj głos .
    To raczej ty masz zero wiedzy i zerowy poziom kultury tech. !!!

    • Roberto

     50 letni dj-u od siedmiu boleści, nie umiesz się wypowiadać bez obrażania?? Nikt nie traktuje poważnie tego co wypisujesz, zwłaszcza że styl wypowiedzi masz na poziomie pierwszych klas szkoły podstawowej. A co do nazywania wszystkich „gimbazą” itp to masz obsesję. Jesteś chorym człowiekiem i dlatego należy ci jedynie współczuć. Braku wiedzy nie nadrobisz obrażaniem i wyzwiskami. W internecie masz opinię upierdliwego, bezmyślnego trolla. Zapracowałeś sobie na nią na własne życzenie. A co do tematu, na Androida są też wirusy, zresztą nie znasz nawet znaczenia tego pojęcia, definicji.

     • http://smartfan.pl/ Noob

      Spokojnie, proszę Was o merytoryczną dyskusję, bez wylewania na siebie pomyj. Bez wjazdów personalnych, wyzywania itp., bo niestety muszę mocno moderować Wasze komentarze i wiele z nich kasować, bo są bez związku z tematem.