ABI Research – luty 2014

ABI Research: Windows Phone z roku na rok podwoił swoją sprzedaż

Analitycy z ABI Research opublikowali właśnie raport, dotyczący rynku smartfonów w ostatnim kwartale 2013 roku. Według niego dostawy smartfonów w tym okresie w porównaniu do Q4 2012 wzrosły o 38%, do 287.8 milionów sztuk. Sporym zwycięzcą Q4 2013 był Apple iOS, który w porównaniu do Q3 2013 podniósł swoją sprzedaż o 51%, tym samym osiągając 18% udział w rynku.

ABI Research - luty 2014

Dla porównania dostawy urządzeń z Androidem kwartał do kwartału wzrosły o 20%, co przełożyło się na spadek udziału w rynku tego OS’a z 80% do 77%. Według ABI Research największy wpływ na sprzedaż androidowego sprzętu miały tzw. smartfony AOSP, czyli te, które posiadają zmodyfikowaną wersję Zielonego Robocika, a tym samym nie mają dostępu do serwisów Google (m.in. Google Play).

Ciekawie prezentuje się sytuacja Windows Phone, którego dostawy wzrosły co prawda z kwartału na kwartał o 19%, jednak udział w rynku tego OS’a nie zmienił się i wyniósł 4%.

Co do BlackBerry OS, jego pozycja w porównaniu do Q3 2013 nieco się poprawiła. Jak sami możecie zobaczyć w tabeli, BB z kwartału na kwartał dostarczyło o 42% więcej swoich urządzeń, co niestety nie poprawiło marnego, 1% udziału w rynku.

Sytuacje wszystkich OS’ów wyglądają jednak zupełnie inaczej, jeśli Q4 2013 porównamy do Q4 2012. Windows Phone w tym zestawieniu zyskuje najwięcej (wzrost o 104%), natomiast Android 51%. iOS niestety nie może się tutaj pochwalić, bo przyrost jego sprzedaży to zaledwie 7%.

W tabeli pięknie wygląda wzrost (z roku na rok) systemu Firefox OS. Niestety udział tego OS’a w rynku jest tak znikomy, że praktycznie każde, nawet najmniejsze wahnięcie jego udziału powoduje aż tak gigantyczne odczyty (+1714%).

W odniesieniu do czwartego kwartału 2012 fatalnie wygląda sytuacja BlackBerry OS, który jako jedyny aktywny system (zarówno Windows Mobile jak i Symbian to już OS’y martwe, bez wsparcia) odnotowuje spadki.