K-Touch-W619-0

Acer anulował prace nad nie-androidowym smartfonem – winowajcą Google?

Czyżby Google zmusiło firmę Acer, do zaprzestania prac nad smartfonem z Aliyun OS?

K-Touch W619

Pewnie większość z Was pierwszy raz słyszy o czymś takim, jak Aliyun OS. Tłumaczę więc, że jest to mobilny, linuxowy system, stworzony przez firmę Alibaba (znaną głównie z handlu chińskim sprzętem elektronicznym). Okazuje się, że Alibaba tak urosło w siłę, iż planowało wypuszczenie swojego własnego smartfona. Urządzenie konstruował dobrze wszystkim znany producent elektroniki, firma Acer.

Jak się jednak okazuje, Google nie przypadło do gustu postępowanie firmy Acer – więc zagroziło, że „wstrzyma współpracę w dziedzinie systemu Android oraz licencje na inne technologie”. Silne słowa ze strony producenta Androida najwyraźniej podziałały, gdyż Acer natychmiast wycofał się z Aliyun OS. Firma Alibaba wydała własne oświadczenie w tej sprawie:

Szanujemy i rozumiemy decyzję naszego partnera o odroczeniu prezentacji telefonu, jesteśmy również przerażeni tym, jaki wpływ na niego ma ten spór.

Google do tej pory miało reputację „luźnego” partnera, który pozwalał swoim kooperantom na korzystanie z wielu systemów na raz (np. Windows Phone). Tym bardziej dziwi mnie fakt, że gigant z Mountain View zareagował tak ostro. Gdyby ktoś chciał, pod spodem może obejrzeć film ze smartfonem K-Touch W619, z powodu którego podobno cały spór powstał.

Aktualizacja: Google postanowiło się ustosunkować do całej sprawy. W oficjalnym oświadczeniu firmy, dowiadujemy się, że Aliyun OS nie jest częścią ekosystemu Android (pomimo, że został zbudowany na jego bazie). Google zarzuca Aliyun, iż w jego sklepie z aplikacjami – znajduje się wiele nielicencjonowanych programów. System podobno narusza zasady platformy Android i Open Handset Alliance (do której należy m.in. Acer). Według Google – jeśli Acer chce korzystać z Aliyun, to nie powinien spodziewać się współpracy z Google.

Źródło: Phandroid