Allwinner A31 Quad-Core

AllWinner prezentuje nowe chipy – dwurdzeniowy A20 i czterordzeniowy A31

Allwinner to chińska firma, zajmująca się produkcją budżetowych chipsetów. Na rynek właśnie wkraczają dwa, nowe układy tego producenta – AllWinner A20 oraz AllWinner A31.

Allwinner A31 Quad-Core

Chipsety AllWinner są w Polsce „widywane” głównie w budżetowych tabletach takich firm, jak Manta, Tracer, Goclever itp. Trzeba przyznać, że jak na tak tanie urządzenia, radzą sobie one całkiem dobrze. Jedynie ich importerzy, dobierając konfigurację i obudowę urządzenia potrafią czasem coś „skopać”. Wracając do tematu – AllWinner A20 to chip z dwoma rdzeniami ARM Cortex A7, grafiką Mali-400 oraz 512 KB pamięci cache L2. Układ wspiera odtwarzanie filmów w maksymalnej jakości 2160p. Co ważne A20 ma taki sam schemat pinów, co chip A10. Powinno to bardzo ułatwić zadanie producentom sprzętu, którzy mogą po prostu wstawić nowy scalak do starej płyty głównej.

AllWinner - schemat chipu A31

Drugi z zaprezentowanych układów, to AllWinner A31. Chip ma cztery rdzenie, które także bazują na mało wydajnej architekturze Cortex A7. Chipset A31 ma za to potężniejszą grafikę, niż A20 – PowerVR SGX 544 oraz wspiera odtwarzanie filmów w jakości 4k. Niestety, ale piny tego układy nie są kompatybilne ze starszymi konstrukcjami.

Zapewne w przyszłym roku będziemy świadkami wysypu pierwszych smartfonów i tabletów, zaopatrzonych w nowe chipy AllWinner. Co interesujące – zarówno A20, jak i A31 mają być montowane w urządzenia z systemem Android w wersji od 4.2+ (będą to więc bardzo mocne, budżetowe zabawki).

Źródło: PhoneArena