AllWinner A80 Octa

AllWinner zdradza szczegóły dotyczące 8-rdzeniowego chipu A80

AllWinner to producent chipsetów, którego układy można znaleźć głównie w najtańszych, hipermarketowych sprzętach (najczęściej tabletach). Mimo wszystko ta zatrudniająca ok. 500 osób firma stale się rozwija i planuje zaistnieć także w sprzętach z segmentu premium.

AllWinner A80 Octa

AllWinner zdradził właśnie nieco szczegółów, dotyczących jego nowych chipsetów – 8-rdzeniowego A80 i 4-rdzeniowego A70. Pierwszy z nich jest bardzo podobny do najnowszego dzieła MediaTek – MT6592. A80 działa w oparciu o technologię big.LITTLE, jednak obsługuje także HPM (Heterogeneous Process Migration / Heterogeniczny Proces Migracji). Mówiąc po polsku oznacza to, że A80 będzie mógł uruchamiać swoje rdzenie grupami (np. 4 rdzenie włączone i 4 wyłączone), albo wszystkie 8 rdzeni na raz.

W przeciwieństwie do produktu MediaTek (który mieści osiem rdzeni Cortex-A7), AllWinner A80 zostanie oparty o cztery rdzenie Cortex-A15 i cztery Cortex-A7 (czyli podobnie, jak to jest w przypadku samsungowego Exynosa 5 Octa).

Przedstawiciel AllWinner wspomina również o 4-rdzeniowym chipie A70, który w zależności od zapotrzebowania klienta może być oparty o różne konfiguracje rdzeni. Ma być dostępna wersja z 2x Cortex-A15 + 2x Cortex-A7 (big.LITTLE), a nawet wersja 64-bitowa bazowana na architekturze ARMv8 (2x Cortex-A57 + 2x Cortex-A53).

AllWinner wspomina także o kilku innych SoC (System-on-Chip), które będą trafiać do bardzo tanich urządzeń. Omawiane tu chipy mają komercyjnie pojawić się na rynku w pierwszym kwartale przyszłego roku. Pełną wypowiedź przedstawiciela AllWinner możecie obejrzeć na poniższym nagraniu wideo. Ja od siebie dodam tylko, że przyszły rok zapowiada się naprawdę gorąco – bo jeśli już AllWinner planuje tego typu scalaki, to co dopiero pokażą tytani rynku, jak np. Qualcomm i Samsung? Ja już oczyma wyobraźni widzę tablet z Biedronki, wyposażony w 8-rdzeniowy układ AllWinner w cenie 300 zł :)

Źródło