android-gingerbread

Android 2.3 Gingerbread – kiedy na moim smartfonie?

Android 2.3 Gingerbread już jakiś czas temu miał swoją premierę – niestety nie oznacza to wcale, że aktualizacja do 2.3 pojawi się dla wszystkich telefonów z systemem Android.

Android 2.3 Gingerbread

Niestety to nie Google decyduje kiedy i czy w ogóle pojawi się aktualizacja systemu Android na danym urządzeniu, ale sam producent tegoż urządzenia. Sam Android to produkt open source, niestety sterowniki do konkretnych urządzeń pisane są przez ich producentów – a co za tym idzie, nie mają ogólnodostępnego kodu źródłowego. Dlatego to sam producent musi napisać sterowniki pod nową wersję Androida – a z tym jak wszyscy wiemy bywa różnie i często proces aktualizacji jest przeciągany w nieskończoność, albo całkiem nie wykonywany dla starszych telefonów.

Mało tego – aktualizację może też skutecznie opóźnić operator telefonii komórkowej, który będzie chciał specjalnie załadować swoje logo i śmieciowe aplikacje do nowego systemu (bo przecież użytkownik telefonu z OS Android to idiota, który musi mieć wszystko poinstalowane „na wszelki wypadek”).

Poniżej przedstawiam listę słuchawek, do których pojawiły się jakieś oficjalne informacje nt. aktualizacji do wersji 2.3 Gingerbread. Listę postaram się aktualizować, gdy tylko pojawią się nowe informacje.

HTC Nexus One – aktualizacja do Android 2.3
Według dość pewnych informacji – aktualizacja będzie dostępna w przyszłym tygodniu (24-30.01.2011).

Aktualizacja (6 luty 2011): Jak widać aktualizacja dla HTC Nexus One ciągle nie jest dostępna. Google a swojej stronie Google Nexus Twitter pociesza, że aktualizacja dla Nexus One będzie dostępna przez OTA w ciągu najbliższych tygodni.

Aktualizacja (15 luty 2011): Według najnowszej plotki Gingerbread dla Nexus One ma zostać wydany w przyszłym tygodniu.

Aktualizacja (24 luty 2011): Właśnie dzisiaj ruszyła aktualizacja dla Nexus One do 2.3 3 Gingerbread.

Samsung Galaxy S – aktualizacja do Android 2.3
Stanowisko Samsunga w tej kwestii jest ciągle niejasne, nie wiadomo do końca, czy Samsung dostanie aktualizację, czy nie.

Aktualizacja (25 styczeń 2011): Serwis SamFirmware poinformował, że oficjalna aktualizacja Samsung Galaxy S do Android 2.3 Gingerbread jest zaplanowana na marzec lub kwiecień tego roku.

Aktualizacja (25 luty 2011): Pojawiła się dość wiarygodna informacja, że aktualizacja nastąpi w marcu.

Aktualizacja (28 luty 2011): Wyciekła oficjalna wersja Gingerbread do SGSa.

Aktualizacja (19 kwiecień 2011): Co prawda oficjalna wersja pojawiła się na chwilkę, w pewnych krajach na Kies, ale została wycofana przez Google.

Aktualizacja: Gingerbread jest już dostępny.

LG Optimus One – aktualizacja do Android 2.3
Początkowo LG informowało, że nie będzie aktualizacji dla tego modelu, jednak potem firma się z tego wycofała. Obecnie sytuacja ma się podobnie do tej z Samsungiem Galaxy S – niejasna i nie wiadomo, czy aktualizacja będzie, czy nie.

Aktualizacje (15 marzec 2011): Gingerbread ma być dostępny w maju.

HTC Desire, HTC Desire Z, HTC Desire HD oraz HTC Legend – aktualizacja do Android 2.3
Firma HTC każe czekać na dalsze informacje odnośnie ewentualnej aktualizacji tych modeli do Gingerbread.

Aktualizacja (18 luty 2011): Całą rodzina smartfonów Desire dostanie aktualizacje do Gingerbread. Aktualizacje będą dostępne po premierze najnowszych słuchawek HTC, które były prezentowane na MWC. Przypuszczalna data wejścia aktualizacji w życie, to czerwiec tego roku.

Aktualizacja (25 luty 2011): Informacja oficjalna – Desire HD, Desire Z, Desire i Desire S dostaną aktualizację do Gingerbread w drugim kwartale tego roku.

Aktualizacja (29 kwiecień 2011): wyciekł Gingerbread dla HTC Desire HD.

Aktualizacja (14 czerwiec 2011): nie będzie Gingerbread dla HTC Desire, to informacja oficjalna.

HTC Incredible – aktualizacja do Android 2.3
Aktualizacja dla tego modelu planowana jest na drugi kwartał 2011 roku.

Motorola Milestone 2 – aktualizacja do Android 2.3
Niestety Motorola póki co nie podała żadnej informacji odnośnie ewentualnej aktualizacji do 2.3 Gingerbread.

Aktualizacja (1 lipca 2011): Są nowe informacje nt. aktualizacji: TUTAJ

Sony Ericsson Xperia X8 oraz X10 – aktualizacja do Android 2.3
Model X8 właśnie otrzymał aktualizację do Android 2.1, niestety nie ma żadnej oficjalnej informacji od Sony Ericsson nt. aktualizacji do wersji 2.3.

Niestety już wiadomo, że model X10 nie dostanie pierniczka.

Aktualizacja (25 marca 2011): Okazuje się, że XPERIA X10 jednak otrzyma upgrade do 2.3 Gingerbread, ma to nastąpić na przełomie drugiego i trzeciego kwartału tego roku.


Gdyby ktoś posiadał nowe informacje, które nie są jeszcze wymienione w tym artykule – proszę śmiało pisać w komentarzach, wtedy info umieszczę też w samym artykule.

Źródło: pocket-lint.com