Android 4.1 Jelly Bean

Android 4.3 Jelly Bean oficjalnie: kosmetyczne zmiany

Google oprócz nowego Nexusa 7 zaprezentowało dzisiaj także nową odsłonę Androida, wersję 4.3 Jelly Bean. Co nowego wnosi 4.3? Niestety nie ma tego zbyt wiele. Jeśli spodziewaliście się rewolucji to muszę Was rozczarować, gdyż zmiany są raczej kosmetyczne.

Android 4.1 Jelly Bean

Chyba najważniejszą zmianą, jaką wprowadziło Google do wersji 4.3, jest ulepszona obsługa wielu użytkowników. Wprowadzono m.in. konta z ograniczonym dostępem, które nie mają dostępu do wszystkich aplikacji i usług. Możemy ograniczyć nawet to, na jakich poziomach dany użytkownik będzie mógł grać w wybranej grze.

Zaktualizowano także wiele stockowych aplikacji – Hangouts już na stałe zastąpiło Talk a notatnik Google Keep jest dostępny „od ręki”. Zmianie uległy też aplikacje Drive, Chrome oraz Mapy.

Pewnie zdziwi Was ten fakt, ale Google po raz kolejny zmieniło sposób, w jaki system wyświetla dla nas powiadomienia. Od teraz możemy wyświetlić sobie historię powiadomień. Co istotne, Google dało dostęp do powiadomień także zewnętrznym aplikacjom, które mogą się teraz z nimi synchronizować.

Naturalnie nie wszystkie zmiany w OS są widoczne na zewnątrz. Dodano np. wsparcie dla OpenGL ES 3.0. Google wprowadziło także wiele poprawek do wyświetlania grafiki 3D, które powinny znacząco poprawić szybkość działania aplikacji i samego OS’a. Gigant z Mountain View wprowadził także appkę Google Play Games, która pozwala śledzić w co grają nasi znajomi oraz rywalizować z nimi pod względem osiąganych wyników.

Zmiany objęły też łączność, bo Bluetooth 4.0 ma teraz natywnie tryb oszczędności energii, który pozwala na zaoszczędzenie baterii gdy przez BT łączymy się urządzeniem niewymagającym dużych szybkości przesyłu danych. Wprowadzono także wsparcie dla AVRCP 1.3, więc smartfon / tablet będzie teraz mógł przesyłać dane o aktualnie słuchanej przez nas muzyce do np. sprzętu car audio albo zewnętrznych głośników.

Wi-Fi aby określić naszą pozycję może być w Andku 4.3 cały czas aktywne i to nawet wtedy, gdy je wyłączymy.

Aktualizacja do Android 4.3 zostanie udostępniona jeszcze dzisiaj dla  urządzeń Nexus 4, Nexus 7 oraz Nexus 10. Nowego Andka dostanie także googlowski Galaxy S4 oraz HTC One (wersje Google Play Edition).

Źródło: Google