LG Google Nexus 5

Android 4.4.1 już jest, ulepsza kamerę Nexusa 5

LG Nexus 5 to urządzenie, które dysponuje dobrą kamerą, jednak nie ma się co oszukiwać, że jak na zastosowany tu hardware – powinna ona być jeszcze lepsza. Jak się okazuje Google dobrze o tym fakcie wie i wraz z Androidem 4.4.1 bardzo mocno usprawni kamerę Nexusa 5.

LG Google Nexus 5

Aktualizacja (6.12.2013): Jak się okazuje na upgrade nie musimy wcale czekać 5 tygodni. Google już dzisiaj rozpoczyna upgrade Nexusa 4, 5 i 7 do Androida w wersji 4.4.1 KitKat. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pierwsi użytkownicy wersji 4.4.1 i Nexusa 5 zauważyli następujące zmiany:

 • dużo głośniejszy głośnik (Google od jakiegoś czasu wiedziało o cichym głośniku Nexusa 5 i najwyraźniej w wersji 4.4.1 naprawiło ten problem)
 • kamera jest szybsza, reprodukuje lepsze kolory, zwiększono także prędkość migawki
 • przyśpieszono tryb HDR+ i zmieniono animację informującą o postępie przetwarzania zdjęć

Jeśli posiadacie jakiś sprzęt z linii Nexus i dostaliście już upgrade 4.4.1, podzielcie się uwagami na jego temat w komentarzu.

Redaktorzy portalu The Verge rozmawiali z Dyrektorem IT systemu Android, Davidem Burke, który zdradził im kilka szczegółów na temat nadchodzącej aktualizacji dla tego OS’a – 4.4.1 KitKat. Google wraz z nowym update’em nareszcie zniweluje podstawowy problem, na który narzekają posiadacze Nexusa 5, czyli bardzo powolne ostrzenie kamery. Poniżej możecie obejrzeć porównania zdjęć, wykonanych przed i po wykonaniu aktualizacji.

LG Nexus 5 - kamera, porownanie Android 4.4 i 4.4.1 - 1

Z lewej – Nexus 5 z softem Android 4.4.1, z prawej – Android 4.4

The Verge, które mało dostęp do zaktualizowanej wersji Nexusa 5 zdradza, że sprzęt łapie ostrość teraz o wiele szybciej. Zmianie ma ulec także prędkość migawki, która nie będzie już tak bardzo polegać na optycznej stabilizacji obrazu.

LG Nexus 5 - kamera, porownanie Android 4.4 i 4.4.1 - 5

Z prawej – Nexus 5 z softem Android 4.4.1, z lewej – Android 4.4

Poza zmianami dotyczącymi jakości zdjęć, usprawnieniu ulegnie także sama aplikacja kamery, która ma się odpalać o wiele szybciej. Dostępny będzie też nowy wskaźnik postępu trybu HDR+.

LG Nexus 5 - kamera, porownanie Android 4.4 i 4.4.1 - 2

Z prawej – Nexus 5 z softem Android 4.4.1, z lewej – Android 4.4

Według Burke nowy firmware powinien pojawić się za 5 tygodni, a do tego czasu jego team ma jeszcze przed sobą całą masę pracy.

LG Nexus 5 - kamera, porownanie Android 4.4 i 4.4.1 - 3

Z prawej – Nexus 5 z softem Android 4.4.1, z lewej – Android 4.4

Android 4.4.1 przyniesie też poprawkę dla błędu, który był związany z odblokowywaniem urządzenia wizerunkiem naszej twarzy. Przez ten bug czasami przestawała działać kamera, a do jej poprawnego uruchomienia niezbędny był reset Nexusa 5.

LG Nexus 5 - kamera, porownanie Android 4.4 i 4.4.1 - 4

Z prawej – Nexus 5 z softem Android 4.4.1, z lewej – Android 4.4

Na koniec możecie poniżej obejrzeć całą serię fotografii, wykonanych Nexusem 5 z aktualizacją Android 4.4.1. Jeśli macie na ich temat swoje własne przemyślenia, nie krępujcie się nimi podzielić za pomocą komentarza.

Źródło


 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  U mnie nadal KK’4.4 Nexus’5 godz. 16.10

 • Marcin

  Na nexus 4 na razie cisza

  • http://smartfan.pl/ Noob

   Pewnie pojawi się w ciągu kilku dni, niecierpliwi mogą przeprowadzić aktualizację ręcznie, jednak to wymaga trochę więcej zachodu.

 • ryshard

  Czas zrobić update gdyż 4.4.1 już jest dostepny dla Nexusa 5, 4 i 7

  • http://smartfan.pl/ Noob

   Dzięki za informację, zaktualizowałem tekst!

 • K & K

  Ten problem występuje też w Nexusie 4
  po naciśnięciu (dotknięciu na ekranie) klawisza zrobienia zdjęcia
  ,tel gorzej ustawia ostrość niż przy wcześniejszym 4.3 ale przy
  kliknięciu i ustawieniu ostrości samemu i zrobieniu zdjęcia jest
  znacznie lepiej (ale nie lepiej niż 4.3)

  • http://smartfan.pl/ Noob

   Wychodzi więc na to, że aktualizacja poprawi także problem w Nexusie 4. Miejmy nadzieję, że Google nie zanotuje z tym jakiejś obsuwy.