Android 4.4.4 KitKat

Android 4.4.4 KitKat już dostępny, co wnosi nowego?

Dopiero co na serwerach Google pojawił się Android w wersji 4.4.3 KitKat, a do pobrania już jest Android 4.4.4 KitKat. Co wnosi nowego ten upgrade i kto może na niego liczyć?

Android 4.4.4 KitKat

Naturalnie jako pierwsi nowy soft otrzymują posiadacze sprzętu firmowanego przez Google, czyli właściciele Nexusa 4, 5, 7 oraz 10. Nowy soft jest już dostępny do pobrania, więc jeśli ktoś nie może się doczekać na udostępnienie tego firmware poprzez OTA (Over-the-Air), może dokonać aktualizacji własnoręcznie (link w źródle tego tekstu).

Google co prawda nie opublikowało oficjalnej listy zmian wersji 4.4.4 KitKat, jednak zrobiła to amerykańska sieć komórkowa Sprint. Dowiadujemy się z niej, że soft 4.4.4 to tak naprawdę łatka bezpieczeństwa, poprawiająca lukę w protokole OpenSSL. Luka pozwalała na tzw. atak „man in the middle”, polegający na odczytywaniu i ewentualnej modyfikacji informacji, przesyłanych między użytkownikami. Poza poprawieniem tej luki, soft raczej nie zawiera innych zmian ani nowych funkcjonalności.

Z tego co wiem nowy firmware nie pojawił się jeszcze na wszystkich urządzeniach z serii Nexus poprzez OTA. Co z posiadaczami innych urządzeń, np. marki Samsung, HTC, Sony, LG itp.? Tego niestety nie wiem. Możemy się spodziewać, że większość z nich zaktualizuje swoje nowe flagowce do 4.4.4 KitKat, jednak wątpię, aby nastąpiło to szybko. Już to mówiłem (ale muszę to znowu powiedzieć): największą wadą Androida jest jego fragmentacja. Z nowych wersji softu tak naprawdę mogą się cieszyć jedynie posiadacze sprzętów z linii Nexus. Wszystkie inne osoby muszą czekać, aż producent ich sprzętu zlituje się i wypuści ten nowy soft. Do tego czasu trzeba będzie niestety żyć ze świadomością, że oprogramowanie w naszym smartfonie posiada lukę bezpieczeństwa.


  • wiek

    pewnie w ciągu max. 2 tygodni nexusy otrzymają „andka” 5, więc 4.4.4 jeśli zagości, (jeszcze nie mam w ota) to na króciutko

    • http://smartfan.pl/ Noob

      Też tak myślę, pewnie 4.4.4 to ostatnia wersja Androida z serii KitKat :)