Android 4.4 KitKat – logo przed firma

Android 4.4 KitKat oficjalnie: dostosowany dla urządzeń budżetowych

Wraz z premierą smartfona LG Nexus 5, zadebiutowała także nowa odsłona systemu Android o wdzięcznej nazwie 4.4 KitKat. Nowy OS nie jest jedynie odświeżeniem Jelly Bean’a. Dzięki niemu uzyskujemy dostęp do całej masy nowych funkcji, które przedstawiają się wyjątkowo „smakowicie”.

Android 4.4 KitKat - logo przed firma

KitKat dla urządzeń budżetowych

Jak zapewnia Google, system Android wraz z wersją 4.4 będzie działać o wiele lepiej na urządzeniach tanich, ze słabą specyfikacją. Na czym polega ta optymalizacja? Aplikacje Google zużywają teraz dużo mniej pamięci, a interfejs systemu będzie się automatycznie skalować w taki sposób, że ruszy nawet na urządzeniach z 512MB pamięci RAM. Google pragnie, aby Android 4.4 KitKat był dostępny na większości urządzeń, które zostaną zaprezentowane w 2014 roku.

Tryb imersji

Chyba wszyscy na to czekaliśmy. Dzięki tej funkcji aplikacje uzyskają możliwość zajmowania całej powierzchni ekranu. W ten sposób na wyświetlaczu zostaną ukryte wszelkie przyciski, ikonki itp., które w danej chwili są absolutnie zbędne.

Android 4.4 KitKat - tryb imersji

Aby przywrócić przyciski nawigacji i pasek stanu, wystarczy przeciągnąć palcem od górnej lub dolnej krawędzi ekranu. Nowa funkcjonalność pozwoli tworzyć takie aplikacje, jak pełnoekranowe czytniki książek, odtwarzacze wideo, gry itp.

Interfejs

Teraz na ekranie blokowania umieszczono skrót kamery oraz ulepszono wyświetlanie na nim utworów, które aktualnie odtwarzamy. Umożliwiono także zmianę kolejności ekranów panelu głównego.

Android 4.4 KitKat - emoji

 

Interfejs systemu również został przeprojektowany. Teraz ikonki i czcionki mają biało-szary kolor, a wbudowana klawiatura wspiera emotikony Emoji.

AirPrint

Android 4.4 KitKat wspiera teraz bezprzewodowe drukowanie. Niestety w tej chwili wsparcie to ogranicza się wyłącznie do drukarek produkcji HP.

Android 4.4 KitKat - AirPrint

„OK Google”

KitKat to także ulepszone wyszukiwanie głosowe. Według Google jest ono teraz o 25% dokładniejsze. Wystarczy, że w obecności naszego odpalonego smartfona wypowiemy tekst „OK Google”, a już możemy korzystać z wyszukiwarki i innych komend głosowych. Dzięki temu da się również wysłać wiadomość, uzyskać wskazówki dojazdu itp. Oczywiście nie spodziewajmy się, że nowe funkcjonalności będą działać w języku polskim.

LG Google Nexus 5 - voice

Wiadomości i połączenia

Od teraz dobrze nam znana aplikacja Hangouts potrafi obsługiwać nie tylko wiadomości z komunikatora Google, ale także SMS’y, MMS’y. W Hangouts będziemy mogli nawet udostępnić naszą lokalizację oraz przesłać animowanego GIF’a.

Android 4.4 KitKat - wiadomosci

Nowa jest też książka telefoniczna, która priorytezuje najczęściej używane kontakty oraz wyszukuje najbliższe nam, biznesowe punkty z Map Google itp. Co ciekawe, kiedy zadzwoni do nas nieznany nam numer, Google postara się w swojej bazie odnaleźć do jakiej firmy należy i wyświetlić nam tą informację.

LG Google Nexus 5 - kontakty

Lepsza żywotność baterii

Google chwali się, że dzięki Androidowi 4.4 KitKat udało się wydłużyć czas działania baterii. Specjalny sensor grupuje teraz żądania danych, przez co zużycie baterii ma się znacząco poprawić. Co interesujące KitKat oraz Nexus 5 wspierają także odsłuchiwanie muzyki w trybie niskiego poboru mocy, co pozwala jeszcze dłużej słuchać muzyki na jednym ładowaniu akumulatora.

Oczywiście pomniejszych zmian (jak np. większa czułość ekranu na dotyk, wsparcie dla Bluetooth MAP, wsparcie dla Chromecast itp.) jest znacznie więcej. Tak naprawdę o pełnej mocy KitKat będziemy się mogli przekonać dopiero w momencie, kiedy dostaniemy w swoje łapki jakiś sprzęt działający w oparciu o ten nowy OS.

Kiedy i jakie urządzenia dostaną aktualizację do KitKat?

Chociaż Google zapewnia, że KitKat ma działać na sprzęcie z nawet 512MB pamięci RAM, to… Galaxy Nexus, który ma 1GB RAM’u nie dostanie nowego Andka. Może na niego liczyć jedynie Nexus 4, Nexus 7 oraz Nexus 10. Aktualizacja dla tych urządzeń powinna się pojawić w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Źródło


 • seba

  ja mam Dell Venue 8 i mam androida 4.4.2 KitKat.

 • Nazir

  Ci co kupują sprzęt z android , raczej śnią o poprawkach aktualizacjach , 99,99% fragmentacja jest skandaliczna i wymowna .
  Nie liczyłbym na to że nowy K’4.4 cokolwiek zmieni lub poprawi… raczej zwiększy się kolejna przepaść tej fragmentacji .

  • http://smartfan.pl Noob

   Racja, dlatego osoby, którym bardzo mocno zależny na nowych wersjach Androida – powinny kupować sprzęty z linii Nexus.

   • Nazir

    Mam taki zamiar się skusić na Nexus’5 jak go zobaczę realnie w Polsce i cenę .
    Co prawda ekran poniżej 5 cali nie jest już w moim centrum uwagi a jak nie będzie N5 szybko w Polsce z oficjalnej dystrybucji od LG to kupię Windows Phone Lumia 1320 zobaczę ten smartfon

    • http://smartfan.pl Noob

     W PL ma być niby w połowie listopada, a jak będzie w rzeczywistości? A może będzie jak w Nexusem 4, który chyba po 4-5 miesiącach pojawił się oficjalnie w PL :(

     • Nazir

      Dziś chciałem kupić czarny 32GB za 2000 zł. na allegro ale koleś go nie ma jeszcze w domu :(
      Co prawda nie chce go też mi sprzedać na moich warunkach w W-wa , więc poczekam … na eBay się już pojawiają w wolnej sprzedaży do kupna z terminem 8-11 listopad realizacja
      Saturn w Niemczech ma za 400 euro przedsprzedaż

      Tak czy siak poczekam do końca listopada i zdecyduję co brać i za ile , a jak nie będzie mi pasował Nexus5 z tym ekranem poniżej 5 cala to zostanie wybór Windows Phone

     • http://smartfan.pl Noob

      Mało którzy sprzedawcy mają go już w domu. Większość dopiero je ściągnie z UK albo innych krajów Europy Zachodniej. Obstawiam, że w przyszłym tygodniu będzie tego niezły wysyp na Allegro.

 • Ryshard

  Oby tak było. Bo jakby nie patrzeć te telefony nie różnią się aż tak bardzo od siebie

 • Czesław

  Wygląda na to, że poczciwy staruszek Hd2 połknie kolejnego androida…tym razem w wersji wafelkowej

  • http://smartfan.pl Noob

   Ten smartfon jest nieśmiertelny 😀

 • Ryshard

  No właśnie jak to jest z tym Nexusem 4 gdyż jako posiadacz jestem niezwykle zainteresowany kiedy nowy android zawita na nexusie 4 na google forums strasznie dziwnie to napisali i niemożna tego zrozumieć jednoznacznie napisali że pojawi sie soon na nexusach i telefonach google edition a na końcu dodali że w ciągu najbliższych tygodni także nie wiem czy te tygodnie dotyczą telefonów google edition czy może wszystkich wyżej wymienionych ? Jeszcze się zastanawiam jak 4.4 bedzie sie roznic o ile wogóle od oryginału z Nexusa 5 ? No nic pożyjemy zobaczymy…

  • http://smartfan.pl Noob

   Na stronie wsparcia Google można przeczytać, że 4.4 KitKat dla Nexusa 4, 7 i 10 pojawi się w ciągu najbliższych tygodni. Aktualizacja, kiedy zostanie już opublikowana, być może będzie wymagać jeszcze dwóch dodatkowych tygodni na dotarcie do każdego :) Andek 4.4 nie powinien się różnić od tego na Nexusa 5, przynajmniej nic na ten temat teraz nie wiadomo.