Android 4.0 Ice Cream Sandwich oficjalnie, co nowego?
Google, wraz z premierą Samsunga Galaxy Nexus – zaprezentował też najnowszą odsłonę systemu Android – 4.0 Ice Cream Sandwich, co w niej nowego?
Zacznijmy od konkretów, czyli co nowego Google wprowadził do najnowszej odsłony Androida, oznaczonej numerem 4.0?
Android Ice Cream Sandwich (ICS) posiada zupełnie nową czcionkę, o nazwie Roboto. Jest to bardzo wyraźna czcionka sans-serif, zbudowana specjalnie na potrzeby wyświetlaczy o dużym zagęszczeniu pikseli. Według Google – nowa czcionka ma jakość „papierowego druku”.
Ekran blokowania
Nowy ekran blokowania zawiera m.in. aktualny czas, datę, dzień, czas pracy akumulatora, i animowany przycisk do odblokowywania telefonu.
Tak jak wszyscy wcześniej podejrzewali – ICS posiada możliwość odblokowywania własną twarzą, tzn. wystarczy skierować naszą twarz do przedniej kamerki aby odblokować urządzenie. Jest też oczywiście możliwość tradycyjnego odblokowywania „paluchem”.
Pulpit, Launcher
Pulpit to przestrzeń przeznaczona wyłącznie dla użytkownika. Nowością są widgety, których wielkość możemy dowolnie zmieniać (jak w Honeycomb i komercyjnych Launcherach).
Zoptymalizowano animowane tapety.
Galaxy Nexus nie posiada fizycznych przycisków na swoim froncie, przyciski pojawiają się na ekranie – i znikają nieużywane.
„Nudne wciskanie przycisków” zostało zastąpione gestami.
Foldery można tworzyć poprzez przeciągnięcie i upuszczenie ikony na inną.
Nasze „Ulubione” mogą teraz zawierać foldery i aplikacje, oraz odnośniki do kontaktów.
Menadżer zadań wygląda teraz, jak ten z Honeycomb, ale został rozbudowany o funkcję usuwania programów z listy – poprzez przesunięcie ich na prawo.
Zrzucanie ekranu jest teraz jeszcze prostsze – wystarczy jednocześnie wcisnąć przycisk power i ściszania dźwięku. Na ekranie pojawi się wtedy nasz zrzut, w kształcie fotografii Polaroida.
Wyskakujące okienka powiadomień, mogą teraz być usuwane zupełnie tak, jak aplikacje w menadżerze zadań – poprzez przesunięcie w prawo. Według Google – powiadomienia można teraz obsługiwać nawet na ekranie blokowania, i to bez konieczności jego odblokowywania.
Zakładka z aplikacjami posiada strzałki „lewo” i „prawo” – przez co nie trzeba ich już w nieskończoność przewijać, jak na Gingerbread.
Klawiatura
Ulepszono korektę błędów a sugestie są teraz większe i łatwiejsze w obsłudze.
Kopiowanie, wycinanie i wklejanie tekstu – zostało znacznie ulepszone.
W ICS poprawiono pisanie przy użyciu mowy (rozpoznawanie mowy), teraz za pomocą głosu możemy korzystać także z emotikonów i interpunkcji.
Przeglądarka
W przeglądarce ułatwiono dostęp do zakładek, oraz umożliwiono w łatwy sposób dostęp do pełnej wersji strony (nie mobilnej).
Dodano możliwość synchronizacji zakładek z przeglądarką PC.
Dodano tryb Incognito, dzięki czemu podczas surfowania po sieci – możemy zachować anonimowość.
Gmail
Przewijanie lewo – prawo, umożliwia łatwy dostęp do innych konwersacji.
Wyszukiwanie off-line daje możliwość przeszukania wiadomości z 30-dni wstecz (tę wartość można dowolnie zmieniać).
Kalendarz
Zaktualizowany kalendarz umożliwia „uszczypnięcie aby powiększyć/pomniejszyć”, dając więcej detali przy powiększeniu i mniej przy pomniejszaniu.
Transfer danych
Limity transferów danych u poszczególnych operatorów to nadal problem (szczególnie w Polsce). ICS daje możliwość stałego monitorowania użycia transferu danych – zarówno wstecz, jak i przewidywania jego zużycia w przyszłości. Można nawet ustawić limity, których przekroczenie – spowoduje alarm i wyłączenie przesyłu danych pakietowych.
Na wykresie zużycia danych – możemy robić zoom, dzięki czemu dowiemy się, która aplikacja zużywa najwięcej danych. Istnieje nawet możliwość zablokowania danej aplikacji, aby nie pobierała danych w tle – a jedynie wtedy, gdy z niej korzystamy.
Kamera i zdjęcia
Robienie zdjęć odbywa się teraz natychmiastowo, bez zbędnych opóźnień (lagu). Teoretycznie – zdjęcie robi się tak szybko, jak szybko jesteśmy zdolni nacisnąć przycisk spustu migawki.
Nowa galeria ma wbudowane opcje edycji zdjęć, oraz specjalny, „magazynowy” wygląd.
Wbudowana aplikacja kamery – posiada tryb panoramiczny, który jest niezwykle łatwy w użyciu.
Wideo
Nagrywanie wideo przy pomocy Galaxy Nexus odbywa się w jakości 1080p, z ciągłym, automatycznym fokusem, widocznym upływem czasu, oraz możliwością nagrywania w kiepskich warunkach oświetleniowych. Dodano też opcję robienia zdjęć, podczas kręcenia filmu – wystarczy dotknąć ekranu.
Kontakty, rozmowy i klawiatura telefonu
To co było do tej pory „kontaktami” zostało przemianowane na „ludzie (osoby)”.
Zakładka z poszczególnymi osobami, zawiera wysokiej jakości zdjęcie, spis wszystkich interakcji z daną osobą (połączenia, G-Talk, maile itd.).
Poszczególne osoby możemy dodać na nasz pulpit, wraz z możliwością szybkiego dzwonienia itp. (było to już wcześniej, ale w ICS zostało podobno udoskonalone).
Przesunięcie palcem w prawo na klawiaturze wybierania – przywoła automatycznie listę ulubionych.
Android Beam
Dzięki tej usłudze – możliwe jest przesyłanie naszych kontaktów za pomocą modułu NFC.
SDK
SDK Android ICS można już pobierać ze strony Android.com, pozwoli to wielu programistom na natychmiastowe wykorzystanie możliwości, jakie daje nowa wersja Androida. Wkrótce zobaczymy pewnie nowe aplikacje, które wykorzystują m.in. barometr Galaxy Nexus.
Podsumowanie
Jak możecie zobaczyć – nowy Android stawia ogromny nacisk na odczucia użytkownika. Niestety, pojawiły się już głosy, że ICS wiele rzeczy zaczerpnęło z Windows Phone 7. Sam jestem ciekaw, jak ta sprawa będzie dalej wyglądać – miejmy tylko nadzieję, że nie skończy się na kolejnych pozwach.
Źródło: Pocketnow
Podobne Artykuły