Android 4.2

Android 4.2 oficjalnie – co nowego?

Google, wraz z przedstawieniem smartfona Nexus 4 i tabletu Nexus 10 – zaprezentował także najnowszą odsłonę Androida, 4.2 Jelly Bean. Co znajdziemy w niej nowego?

Android 4.2

Wiele kont użytkowników

Android 4.2 Jelly Bean - konta użytkowników

Android 4.2 Jelly Bean dla tabletów dodaje nową funkcję, czyli obsługę wielu kont (profili) użytkowników jednocześnie. Jest to usługa analogiczna do tej, którą od wielu lat dysponuje chociażby system Windows. Po starcie urządzenia pojawia się panel logowania, gdzie wybieramy użytkownika, logujemy się – i dostajemy własny, skonfigurowany pod siebie pulpit. Każdy użytkownik może mieć oczywiście inne aplikacje, wyniki w grach, tapety, dokumenty itp.

Centrum ustawień na pasku powiadomień

Funkcja ustawień na pasku powiadomień to w zasadzie żadna nowość. Tego typu usprawnienia są dostępne chociażby w samsungowym TouchWiz. Zasada działania tej funkcji jest prosta: po rozwinięciu paska powiadomień, mamy dostęp do m.in. włączenia/wyłączenia trybu offline, zmienienia jasności ekranu itp.

Photo Sphere

Android 4.2 Jelly Bean - photo sphere

Począwszy od wersji Android 4.0, posiadacze urządzeń z systemem Google, mogą wykonywać zdjęcia panoramiczne. Android 4.2 dodaje kolejną funkcję, a mianowicie Photo Sphere. Można śmiało powiedzieć, iż jest to tryb panoramiczny „na sterydach”, dzięki któremu możliwe stało się robienie zdjęć jednocześnie w różnych kierunkach. Funkcja została zainspirowana przez Street View, gdzie widok ulicy możemy zobaczyć praktycznie tak, jak byśmy tam stali i rozglądali się. Wideo-prezentację funkcji możecie obejrzeć poniżej.

Zaktualizowany Google Now

Google dodało wiele nowych zakładek do Google Now. Od teraz usługa może zaciągać dane bezpośrednio z Gmail, co generuje nowe karty, jak np. termin dostarczenia paczki przez kuriera itp. Google Now ma teraz także zakładki, dotyczące np. rezerwacji w restauracjach, hotelach, czy też liniach lotniczych. Aplikacja da nam też znać o nadchodzącym wydarzeniu, filmie w kinie, przedstawieniu w teatrze, czy też koncercie. Istnieje możliwość ustawienia alertów dotyczących giełdy akcji, ważnych wydarzeń itp.

Oczywiście nie spodziewajmy się, że wszystkie te funkcje na starcie będą dostępne w Polsce. Miejmy jednak nadzieję, że Google z czasem udostępni je także i dla nas.

Pisanie gestami

Android 4.2 Jelly Bean - pisanie gestami

Pamiętacie klawiaturę Swype? Google przygotowało własne rozwiązanie, pozwalające na wprowadzanie tekstu gestami. Naturalnie, rozwiązanie Google działa bardzo podobnie do… Swype – jeździmy palcem po poszczególnych literach klawiatury, a system proponuje nam ze swojego słownika odpowiednie wyrazy.

Bezprzewodowa integracja z TV

Android 4.2 Jelly Bean - integracja z TV

Google nareszcie poszło po rozum do głowy i umożliwiło użytkownikom systemu Android bezprzewodowe udostępnianie obrazu ze smartfona/tabletu, na duży ekran telewizora. Jedyne co trzeba zrobić, to podłączyć specjalny adapter do wejścia HDMI telewizora i już możemy się cieszyć z bezpośredniego przesyłu obrazu. Działa to podobnie do rozwiązania, jakie od dawna ma już większość producentów smartfonów (np. HTC Media Link HD, Samsung AllShare Cast).

Widgety na ekranie blokowania

Widgety to jeden z głównych składników każdego ekranu startowego systemu Android. To dzięki nim, możemy na pulpicie wyświetlić np. kalendarz, prognozę pogodny, wiadomości SMS itp. Google w Android 4.2 umożliwiło umieszczanie widgetów także na ekranie blokowania, aby dostęp do nich był jeszcze szybszy.

Daydream

Android 4.2 Jelly Bean - Daydream

Daydream to kolejna usługa, która stawia raczej na rozrywkę, niż pracę. Jest to po prostu wygaszacz ekranu, który (gdy urządzenie jest zadokowane, lub w trybie uśpienia) m.in. pokazuje zdjęcia z naszych albumów, wyświetla informacje Google Currents itp.

Inne usprawnienia

Google do systemu Android 4.2 wprowadziło oczywiście całą masę, innych „ficzerów”. W aplikacji Gmail, za uszczypnięciem ekranu – powiększamy wiadomości email. Dodano przesuwanie ekranu dwoma palcami, nawigację gestami, powiększanie całego ekranu potrójnym dotknięciem itp.

Android 4.2 Jelly Bean będzie udostępniany wraz z premierą sklepową nowej linii urządzeń Nexus, czyli począwszy od 13 listopada. Niestety, aktualizowanie już obecnych na rynku urządzeń – zależy tylko i wyłącznie od ich producentów. Miejmy więc nadzieję, że wkrótce każdy z nich opublikuje stosowną listę smartfonów/tabletów, które dostaną upgrade do Android 4.2.

Źródło: Google