Android 5.0 Lollipop – tablet, smartfon i zegarek

Android 5.0 Lollipop już dostępny dla Nexusa 5 oraz Nexusa 7 (2013)

Świetna wiadomość dla wszystkich posiadaczy Nexusa 5 i Nexusa 7 (2013) lubiących „grzebać” w firmware. Google udostępniło właśnie przedpremierową, deweloperską wersję Android 5.0 Lollipop, którą przy odrobinie wiedzy – można bardzo prosto zainstalować.

Android 5.0 Lollipop - tablet, smartfon i zegarek

Co to w ogóle oznacza, że wersja jest przeznaczona dla deweloperów? A no tyle, że Google nie wypuściło jeszcze finalnego softu, który będzie można ściągnąć poprzez OTA. Gigant z Mountain View na swojej stronie (link w źródle) umieścił obrazy (ROM’y) Android 5.0 Lollipop. Aby je zainstalować będziemy niestety musieli mieć odblokowany bootloader w naszym Nexusie 5 lub Nexusie 7.

Dlaczego Google nie opublikowało jeszcze finalnej, dostępnej dla wszystkich wersji Lollipop? Możemy się jedynie domyślać, że ten soft zawiera jeszcze kilka błędów, które muszą zostać poprawione. Programiści Google zapewne już nad tym pracują, jednak instalując ten firmware musimy mieć świadomość, że może on wcale nie działać tak, jak byśmy chcieli.

Jeśli już mowa o programistach – Google udostępniło dla nich Android 5.0 SDK. Pozwala on m.in. na przystosowanie dostępnych już appek do realiów Lollipop. Zawarto w nim aż 5,000 nowych API, jest więc w czym wybierać.

Gdyby komuś udało się na swoim Nexusie 7 (2013) lub Nexusie 5 zainstalować Android 5.0 Lollipop – niech koniecznie się tym pochwali w komentarzu, pod tekstem. Jestem ciekaw, jakie będą wasze pierwsze wrażenia na temat najnowszej odsłony mobilnego systemu operacyjnego Google.