Android w grudniu 2013

Android w grudniu 2013: co się zmieniło?

Google, tradycyjnie jak co miesiąc podało statystyki, dotyczące propagacji poszczególnych wersji Androida. Jak przedstawiają się dane za grudzień zeszłego roku i czy Android KitKat w końcu „ruszył z kopyta”?

Android w grudniu 2013

Niestety, w kwestii 4.4 KitKat nie ma żadnej rewolucji. W poprzednim raporcie ta wersja Androida miała 1.1% udziału w ekosystemie, natomiast w najnowszym, grudniowym zestawieniu ma 1.4%, czyli zyskała zaledwie 0.3%.

Niebędący już wersją najnowszą Android Jelly Bean nadal zyskuje. Jego najstarsza odsłona, czyli 4.1 zyskała solidne 1.5%, dochodząc do 35.9% udziału. W tej chwili 4.1 JB to najmocniejszy zawodnik całego zestawienia. Pozostałe dwie wersje Jelly Bean, czyli 4.2 oraz 4.3 urosły każde po 2.5%. Jeśli popatrzymy na cały Jelly Bean, to stanowi on w tej chwili aż 59.1% „androidowego tortu”. Skąd tak duże wzrosty? Większość producentów jeszcze nie zdążyło zaktualizować swoich urządzeń do 4.4 KitKat. Mało tego – na rynek ciągle wychodzą smartfony i tablety oparte o Jelly Bean. Na pierwsze spadki tej wersji googlowego OS’a będziemy więc pewnie musieli poczekać spory kawał czasu.

Co z pozostałymi wersjami „Zielonego Robocika”? Android 2.2 Froyo, 2.3 Gingerbread oraz 4.0 Ice Cream Sandwich kontynuują spadki. Gingerbread oraz Ice Cream Sadnwich spadły kolejno o 2.9% i 1.7%. Te dwie wersje Andka tracą w tej chwili najwięcej.

Z zestawienia nadal nie może zniknąć Android 3.2 Honeycomb. Ta przeznaczona wyłącznie na tablety wersja Andka niezmiennie dzierży 0.1% udziału – i to od kilku poprzednich miesięcy.