Rynek-mobilny-q3-2012-0

Android i Samsung zdominowali rynek urządzeń mobilnych w Q3 2012

Firma analityczna Gartner przedstawiła najnowsze dane, dotyczące rynku urządzeń mobilnych na świecie. Okazuje się, że jest on zdominowany przez system Android i Samsunga.

Rynek mobilny w q3 2012

Powyższa tabela świetnie obrazuje, jak wielką część rynku telefonów komórkowych i smartfonów dzierży Samsung. Koreański producent ma prawie 1/4 udziału, a drugie miejsce ciągle trzyma Nokia. W porównaniu z takim samym okresem poprzedniego roku, to Samsung zyskał najwięcej, przejmując prowadzenie od Finów. Trzecie miejsce, z ogromną stratą do dwóch pierwszych – nadal zajmuje Apple, jednak strata tej firmy do Samsunga jest ponad czterokrotna.

Co najbardziej mnie zdziwiło, to fatalny udział HTC i Motoroli. Tych niegdyś gigantów rynku mobilnego – prześcigają teraz takie firmy, jak ZTE i Huawei (głównie dzięki rynkowi chińskiemu). Motorola pod kierownictwem Google trochę „przysnęła”, natomiast HTC ciągle dzielnie walczy o klientów, co mam nadzieję w końcu się uda.

Rynek mobilny w q3 2012

Kolejna tabela przedstawia, jaki udział w rynku mają poszczególne systemy operacyjne. Okazuje się, że jest on prawie całkowicie zdominowany przez Android. Produkt Google ma zawrotne 72.4% udziału (wzrost z 52.5% rok wcześniej). Niestety, prawie wszystkie inne systemy (oprócz OS Microsoftu i Bada) – tracą. Nawet iOS firmy Apple stracił w porównaniu z trzecim kwartałem 2011.

Jak sytuacja będzie wyglądać w Q4 2012? Zapewne sporo zyska Apple. Najnowszy smartfon giganta z Cupertino, iPhone 5 – sprzedaje się znakomicie. Należy jednak pamiętać, że do gry wchodzi także Windows Phone 8, a urządzeń z Androidem jest coraz więcej i są coraz bardziej dopracowane.

Źródło: Gartner