Kantar-World-Panel-10-2012-0

Android nadal podbija prawie całą Europę, Amerykanie wolą iOS

Według danych, opublikowanych przez firmę analityczną Kantar World Panel – Android jest bardzo mocny w prawie całej Europie, jednak w USA zwyżkuje iOS.

Kantar World Panel - 10.2012

Kantar World Panel swoje badania przeprowadził na terenie USA, Wielkiej Brytanii i tzw. EU5 (Francja, Hiszpania, Niemcy i Włochy). Okazuje się, że na obszarze USA i Wielkiej Brytanii, system Apple iOS bardzo mocno zwyżkuje. Produkt z „Jabłuszkiem” w Stanach Zjednoczonych jest zainstalowany na 35.7% smartfonów (w porównaniu do 21.5% rok wcześniej), natomiast w UK ma go 28% smartfonów (w porównaniu do 18.1% w analogicznym okresie 2011). Praktycznie wszystkie inne, mobilne systemy (oprócz Windows Phone i Android w UK), mocno tracą w tych krajach na popularności. Android w USA dysponuje co prawda 57.5% udziałem w rynku, niestety w porównaniu do 2011 roku, spadł aż o 8.9 punktów procentowych. Google ucieszy pewnie fakt, że w Wielkiej Brytanii Android odnotował wzrost, o całe 4.8 punktów procentowych.

Jeśli chodzi o wcześniej wspominane EU5, sytuacja wygląda tu zupełnie inaczej. Na terenie Francji, Hiszpanii, Niemiec i Włoch – to Android najbardziej zyskuje. Jest on tu zainstalowany na 67.1% smartfonów i tabletów (wzrost o 16.2 punktów procentowych w porównaniu z rokiem poprzednim). Twór Apple, iOS – traci w EU5 0.8 punktu procentowego, dzierżąc 16.5% rynku.

„Gwiazdą” tabeli jest zdecydowanie system Microsoftu, Windows Phone. Ten OS zyskuje we wszystkich regionach świata. Co prawda, w porównaniu z iOS i Androidem ma zaledwie minimalne udziały, jednak ich przyrost jest bardzo dynamiczny. W USA produkt Microsoftu ma 2.9% udział w rynku (wzrost o 0.2 punktu procentowego), w UK stanowi aż 4.2% (+2.2), natomiast na terenie Francji, Hiszpanii, Niemiec i Włoch ma już 4.9% udziałów (+1.8).

Największe spadki we wszystkich regionach odnotowuje umierający system Nokii, Symbian oraz borykający się z problemami OS firmy RIM, BlackBerry OS.

Źródło: Kantar World Panel