Android One – Micromax

Android One – Google chce pomóc tworzyć lepsze, budżetowe smartfony

Na każdy, markowy smartfon, wyprodukowany np. przez Samsunga, HTC, czy też Sony – przypada cała plejada innych urządzeń, które nie zawsze działają tak, jak powinny (czyt. zamulają). Taki stan rzeczy jest widoczny szczególnie na rynkach rozwijających się, gdzie głównie chińscy producenci prześcigają się w wypuszczaniu coraz to tańszego sprzętu. Google zauważyło problem z tanimi, nie zawsze dobrze działającymi smartfonami i wystartowało z programem Android One.

Android One - Micromax

Zasada przyświecająca Android One jest prosta – Google będzie współpracować z producentami i pomagać im w opracowywaniu naprawdę tanich smartfonów, które jednak będą spełniać pewne standardy i zapewnią należyty komfort użytkowania. Jednym z pierwszych smartfonów, stworzonych przez Google i jednego z producentów sprzętu, jest Micromax, który zostanie wprowadzony na rynek indyjski. Urządzenie będzie wyposażone w dual SIM, czytnik kart SD, 4.5″ ekran oraz radio FM. Cena tego smartfona wyniesie mniej, niż 100$ (ok. 300 zł).

Google obiecuje, że urządzenia Android One będą traktowane podobnie jak linia Nexus. Dostaną więc świeże, automatyczne aktualizacje systemu, czyli to, na czego brak narzeka chyba większość posiadaczy smartfonów i tabletów z Androidem. Zaoferują one także pewne minimum, jeśli chodzi o specyfikację sprzętową, więc Android powinien na nich działać bez przycinek. Google zadba także o to, aby sprzęt z Android One pozostał czysty i bez zbytecznych, programowych śmieci, tzw. bloatware. Jak to wyjdzie w praktyce? Przekonamy się wkrótce.


  • wiek

    Przed chwilą otrzymałem aktuala do 4.4.4 przez ota w Nexusie 5