Android w styczniu 2014

Android w styczniu 2014: JB i KitKat rosną kosztem Gingerbread

Google tak jak i w poprzednim roku, tak i teraz publikuje dane dotyczące propagacji poszczególnych wersji systemu Android. Styczniowe zestawienie zdradza nam nowe szczegóły, według których Jelly Bean i KitKat są coraz silniej reprezentowane w ekosystemie Andka.

Android w styczniu 2014

Jelly Bean oraz KitKat łącznie mają teraz 62.5% udziału w systemie. Gingerbread oraz Ice Cream Sandwich w porównaniu z poprzednimi notowaniami spadły odpowiednio o 1.2 oraz 0.8 punktów procentowych.

Jelly Bean w wersji 4.1 jest jedynym wariantem JB, który spadł (z 35.9% w grudniu do 35.5% w styczniu). Jelly Bean 4.2 wzrósł z 15.4% do 16.3%, podczas gdy wersja 4.3 zwiększyła swoje udziały z 7.8% do 8.9%.

Niestety zła wiadomość jest taka, że KitKat rośnie w bardzo ślamazarnym tempie. Android 4.4 w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrósł zaledwie o 0.4%, do 1.8% udziału w całym ekosystemie. Jeśli chodzi o Hneycomb, to tak jak w zeszłym miesiącu, ma on nadal 0.1% „kawałek androidowego tortu”.

Jeśli chodzi o grafikę, to OpenGL ES w wersji 2.0 pokrywa aż 92.3% platformy, podczas gdy OpenGL ES 3.0 jest dostępny w zaledwie 7.6% androidowych urządzeń.

Mam nadzieję, że w kolejnych miesiącach poprawi się nieco propagacja najnowszej odsłony Androida, 4.4 KitKat, której 1.8% udział jest w tej chwili delikatnie mówiąc tragiczny. Niestety właściciele słuchawek i tabletów z Andkiem powinni już przywyknąć do wielkiej fragmentacji ich OS’a. Jeśli ktoś nie może się z tym pogodzić – powinien pomyśleć o zakupię sprzętu z linii Nexus.