android

Android też zezwala na dostęp do naszych zdjęć aplikacjom

Okazuje się, że Android, tak jak i system Apple iOS – posiada lukę bezpieczeństwa, która zezwala dowolnym aplikacjom na dostęp do naszych zdjęć.

android

Dosłownie dwa dni temu mogliśmy przeczytać, że system Apple iOS – udostępniając naszą lokalizację, jednocześnie daje aplikacjom dostęp do całej galerii zdjęć i wideo. Okazuje się jednak, że podobną lukę bezpieczeństwa ma w sobie system firmy Google, czyli Android. Wykryli ją ci sami ludzie, którzy znaleźli lukę w iOS – dziennikarze The New York Times. Muszę niestety zmartwić posiadaczy smartfonów i tabletów z Androidem – luka jest nawet poważniejsza, niż w Apple iOS.

Dziennikarze The New York Times stworzyli prostą aplikację zegarka, która nie pyta nas wcale o dostęp do zdjęć – ale o możliwość korzystania z internetu. Po zatwierdzeniu zgody, aplikacja uzyskuje możliwość dostępu do naszych zdjęć i wideo – które może nawet wysłać do internetu, a wszystko to „za plecami” użytkownika.

Portal The Verge skontaktował się z Google w sprawie luki bezpieczeństwa – i otrzymał klasyczny, deweloperski argument, iż jest to cecha a nie błąd. Google całą sytuację tłumaczy tym, iż starsze telefony, które posiadają karty pamięci – muszą zezwalać na dostęp do nich. Z uwagi jednak na fakt, że coraz więcej smartfonów i tabletów ma wyłącznie pamięć wbudowaną w urządzenie – Google postara się wprowadzić osobną zgodę, na dostęp do naszych zdjęć i wideo.

Moim zdaniem Google powinno jak najszybciej naprawić ten „bug”, gdyż ewidentnie narusza on naszą prywatność. Nie chcę, aby każda aplikacja miała dostęp do moich zdjęć, oraz filmów – takie postępowanie na kilometr śmierdzi totalną inwigilacją i Orwellowską wizją świata.

Źródło: GSMArena