Android w czerwcu 2013

Android w czerwcu 2013: Jelly Bean przejmuje kontrolę

Jak co miesiąc Google opublikowało najnowsze informacje, dotyczące propagacji poszczególnych wersji systemu Android. Tym razem dane są dużo lepsze niż w poprzednim okresie, gdyż Jelly Bean nareszcie uzyskał większy udział, niż Gingerbread.

Android w czerwcu 2013

Gingerbread to archaiczna już wersja systemu Android, która swoją premierę miała pod koniec 2010 roku. Niestety, pomimo tego faktu Gingerbread jest nadal zainstalowany na 34.1% androidowych urządzeń. Całe szczęście w czerwcu po raz pierwszym prym przejęła najnowsza wersja Androida, czyli Jelly Bean. Według raportu warianty 4.1 i 4.2 są obecnie zainstalowane na 37.9% urządzeń. To dobra wiadomość, która sugeruje, że coraz więcej producentów aktualizuje swoje produkty do najnowszej wersji “Zielonego Robocika”.

Google dobrze wie, że jednym z największych problemów Androida, jest jego duża fragmentacja. Chociaż spadki udziału wersji Eclair, Gingerbread, Ice Cream Sandwich i Froyo bardzo cieszą, to jednak nadal stanowią one sporą część ekosystemu Android. Całe szczęście Android skupiony na interfejsie Holo (wersje 4+) stanowi obecnie ponad 60% ogółu androidowych produktów.

Jak fragmentacja będzie wyglądać w kolejnych miesiącach? Oczywiście Jelly Bean nadal powinien zwiększać swoje udziały kosztem starszych wersji. Przypominam, że kolejną odsłoną Androida nie będzie wcale Key Lime Pie, tylko 4.3 Jelly Bean. Google będzie się więc mogło potem chwalić, że przecież większość urządzeń działa w oparciu o Jelly Bean, więc w czym problem?

Źródło: Google