Android w czerwcu 2014

Android w czerwcu 2014: KitKat zyskał 4%

Google na początku każdego miesiąca publikuje dane, dzięki którym możemy się dowiedzieć, jakie wersje Androida cieszą się największą popularnością wśród użytkowników. Tym razem mamy okazję zobaczyć, jak przedstawiają się dane za czerwiec.

Android w czerwcu 2014

Jak się mogliśmy spodziewać, KitKat stale zyskuje na popularności, bo w stosunku do maja ta wersja zyskała aż 4.1% udziału w ekosystemie Androida. W tej chwili 17.9% sprzętów działających w oparciu o Android, ma zainstalowaną jego najnowszą, finalną wersję – KitKat. Taki wzrost odbywa się kosztem w zasadzie każdej innej wersji Andka, za wyjątkiem 4.2 Jelly Bean, które rośnie o 0.6%.

Naturalnie Jelly Bean nadal stanowi lwią część systemu Android, stanowiąc w tej chwili aż 56.5% całości. Starsze wersje googlowego, mobilnego OS’a, jak 2.2 Froyo oraz 2.3 Gingerbread, spadają odpowiednio o 0.1% i 1.4%, stanowiąc teraz łącznie 14.2% całego ekosystemu.

Całkiem mocno trzyma się nadal Ice Cream Sandiwch, który co prawda w porównaniu do maja spadł o 0.9%, jednak nadal cieszy się 11.4% propagacją.

Przypominam, że jesienią tego roku Google powinno opublikować kolejną wersję Androida, zaprezentowaną obecnie dla programistów (Android L). Jej debiut na pewno zachwieje całym zestawieniem, a wielu użytkowników smartfonów i tabletów z Andkiem znowu zostanie ze starą wersją tego OS’a. Niestety, ale na chwilę obecną największą bolączką Androida jest trudność w aktualizowaniu sprzętu z tym OS’em. Po debiucie nowej wersji tak naprawdę tylko skromna część jego użytkowników może się z niej cieszyć. W innych systemach, jak Windows Phone lub iOS, sprawa z aktualizacjami wygląda o wiele lepiej.