Android Malware

Android w drugim kwartale miał 80% udział w rynku smartfonów, Apple iOS traci

Analitycy z firmy Strategy Analytics podali najnowsze wyniki, dotyczące rynkowej popularności mobilnych systemów operacyjnych. Jeśli wierzyć tym danym, to w drugim kwartale 2013 roku niekwestionowanym królem smartfonów był Android.

Android Malware

W całym drugim kwartale 2013 sprzedano łącznie 229.6 milionów smartfonów. Z tej liczby aż 182.6 miliona było wyposażonych w googlowski system, Android. Applowski iOS miał w tym czasie tylko 13.6% udział, sprzedając się w 31.2 miliona sztuk (to spory spadek w porównaniu z Q2 2012, bo wtedy iOS miał 16.6% udziału).

Nieco lepiej, ale nadal źle sytuacja wygląda dla tworu Microsoftu, czyli Windows Phone. W tym przypadku systemowi udało się osiągnąć udział na poziomie 3.9%, co w porównaniu z drugim kwartałem 2012 jest wzrostem o 0.3%.

Strategy Analytics - mobilne OS w Q2 2013

W raporcie pojawiają się też „inne systemy”, które dość mocno tracą w Q2 (z 10.4% do zaledwie 3%). Wśród nich jest oczywiście zarówno Symbian, jak i martwy już Bada, które w tej kategorii mocno ciążą. Nie wiemy niestety, jaki procent stanowi tu np. Firefox OS. Jestem jednak pewien, że wraz z premierami kolejnych smartfonów wyposażonych w ten system, jego reprezentatywność na rynku zacznie rosnąć.

W dalszej perspektywie możemy się spodziewać utrzymania pozycji Androida oraz ciągłego, mozolnego wzrostu udziału Windows Phone. W kwestii Apple iOS będziemy musieli poczekać na premiery nowych smartfonów z tym OS, wtedy można śmiało przypuszczać, że Apple dość mocno odrobi swoje straty.

Źródło: Strategy Analytics


  • Jack

    Odwieczny problem: jakość czy ilość. Niestety my biedacy których nie stać na iPhone’a I iPada musimy brać co nam zafundują sposorzy (zwl. Google) ale czy jest powod by sie cieszyć. Prawo Kopernika; o tym jak to gorszy wypiera lepszy. :(
    W technologii elektronice software I hardware mozna by podać mnóstwo przykładów.

    • Hiber

      Finansowo chyba mimo wszystko opłaca się im ilość, ale z drugiej strony w Androidzie jest tak, że może być zarówno ilość, jak i jakość.