Android w kwietniu 2013 – wykresy

Android w kwietniu 2013: JB wyżej niż ICS, Gingerbread nadal rządzi

Jak co miesiąc, Google podało dane przedstawiające stopień propagacji poszczególnych wersji systemu Android. Jak się okazuje, Jelly Bean nareszcie wysunął się przed Ice Cream Sandwich, niestety pierwsze miejsce nadal dzierży Gingerbread.

Android w kwietniu 2013 - wykresy

Pragnę zauważyć, że dzisiejszy raport jest dużo bardziej miarodajny niż poprzednie. Dlaczego? Ponieważ mierzy, ile osób połączyło się ze sklepem Google Play, a nie tak jak poprzednie – ile osób połączyło się z serwerami Google (nawet automatycznie, bez wiedzy użytkownika). Niestety, nowy sposób mierzenia danych ma wadę, gdyż najnowsze wyniki ciężko odnieść do poprzednich, zebranych starą metodą.

Jedno jest jednak pewne – nadal najwięcej urządzeń mobilnych działa pod kontrolą wersji Gingerbread, która może się poszczycić wynikiem 38.5%. Całe szczęście tym razem drugiego miejsca nie okupuje już Ice Cream Sandwich (27.5%), a Jelly Bean (wersje 4.1 i 4.2 zebrały łącznie 28.4% kawałek androidowego tortu).

Naturalnie, w dalszych miesiącach możemy się spodziewać niezmiennego spadku udziału Gingerbread oraz wzrostu Jelly Bean. Szkoda tylko, że dane nada pokazują wielką wadę systemu Android, czyli jego dużą fragmentaryczność. Chociaż najnowszą wersją systemu Google jest 4.2 Jelly Bean, to większość osób nadal „kisi się” z Gingerbread, który swoją premierę miał pod koniec 2010 roku. Niestety, ze względu na ogromne zróżnicowanie sprzętu, który działa pod kontrolą Androida, nie da się wszystkich urządzeń zaktualizować jednocześnie. Najpierw trzeba stworzyć sterowniki, dostosować je itd., ale to już osobna historia.

Źródło: Google