Android w marcu 2013

Android w kwietniu 2013: udział wersji 4.1 rośnie, 4.2 tylko na 2% urządzeń

Google opublikowało najnowsze dane, dotyczące dystrybucji poszczególnych wersji systemu Android. Która wersja Androida jest teraz najpopularniejsza?

Android w marcu 2013

Dane, które możecie zobaczyć w niniejszym artykule, zostały zebrane przez 14 dniowy okres, który zakończył się 2 kwietnia. Pierwszą rzeczą, którą można z nich wyczytać, a która mnie bardzo cieszy, jest zwiększenie udziału wersji 4.1 Jelly Bean. W porównaniu z poprzednim miesiącem, jej propagacja została zwiększona z ok. 15% do 23%, goniąc tym samym 4.0 Ice Cream Sandwich, który tylko nieznacznie wzrósł do 29.3% (o niecały 1%).

2.3 Gingerbread pod koniec grudnia zeszłego roku nareszcie spadł poniżej 50%, jednak nadal jest najpopularniejszą wersją googlowskiego OS, dzierżąc 39.8%. Smutne jest to, że najnowsza wersja systemu Android, 4.2 Jelly Bean, jest zainstalowana na zaledwie 2% androidowych urządzeń (w poprzednim raporcie było to 1.2%). Jedynym smartfonem, który jest już dłuższy czas w sklepach, a który dostał 4.2, jest przecież tylko Nexus 4. Miejmy nadzieję, że producenci (w tym Samsung) zaczną aktualizować swoje zeszłoroczne (i tegoroczne) smartfony do wersji 4.2 JB. Całą sytuację także zapewne poprawi wypuszczenie do sklepów Galaxy S4, który już na starcie będzie działał z najnowszym „Andkiem”.

Co ciekawe, Google zaczęło także śledzić, jak duże ekrany mają urządzenia z zainstalowanym Androidem. Okazuje się, że aż 80% posiadaczy smartfonów i tabletów z tym systemem, ma ekran o wielkości około 4 cali. Największą część wyświetlaczy stanowią te, z zagęszczeniem pikseli w przedziale od 240 ppi do 320 ppi.

Android w marcu 2013

Gdyby ktoś chciał zapoznać się z pełną treścią raportu Google, może go znaleźć poprzez link źródłowy artykułu.

Źródło: Google