Android w kwietniu 2014

Android w kwietniu 2014: KitKat mocno zyskuje

Jak co miesiąc, Google podało dzisiaj dane statystyczne, prezentujące poziom propagacji poszczególnych wersji Andka w jego ekosystemie. Jak się można było tego spodziewać, Android w wersji KitKat jest w tej chwili najszybciej zyskującym wariantem tego OS-a.

Android w kwietniu 2014

Według informacji podawanych przez Google, Android KitKat w porównaniu z zeszłomiesięcznym zestawieniem, zyskał aż 3.2%, osiągając udział w wysokości 8.5%. Nieco starsze już wersje Androida, czyli Jelly Bean – cieszą się nadal dużą popularnością. 4.1 jest w tej chwili zainstalowana na 33.5% androidowego sprzętu (w porównaniu z poprzednim miesiącem jest to spadek o 0.9%). 4.2 powiększyła swoje udziały o 0.7%, rosnąc do 18.8%. Najnowsza z Jelly Bean, czyli wersja 4.3 – spadła o 0.4%, osiągając taki sam pułap co KitKat, czyli 8.5%.

Wszystkie pozostałe wersje Androida tracą udziały. 4.0 Ice Cream Sandwich skurczył się o 0.7%, do 13.4%. Gingerbread zmalał o 1.6%, jednak nadal ma spory udział, wynoszący aż 16.2%. Traci także Froyo, który spadł o 0.1% i ma w tej chwili 1% udziału w ekosystemie.

Jak będą się kształtować dalsze losy Androida? Z pewnością nadal będzie zyskiwać KitKat, bo wielu producentów powinno jeszcze zaktualizować swoje sprzęty właśnie do tej wersji. W sklepach pojawia się także coraz więcej smartfonów i tabletów, opartych o KitKat, więc siłą rzeczy 4.4 będzie nadal zyskiwać. Niestety na rynku wciąż debiutują urządzenia, oparte o Jelly Bean, więc spadek udziałów tej wersji nie nastąpi raczej zbyt szybko. Pozostałe, starsze wersje Androida powinny systematycznie tracić swoje części ekosystemu.