Android w lipcu 2013

Android w lipcu: 4.1 Jelly Bean popularniejszy niż 2.3 Gingerbread

Tradycyjnie jak co miesiąc – Google podało najświeższe dane, dotyczące rozpowszechnienia poszczególnych wersji systemu Android. Dane za lipiec 2013 są całkiem niezłe bo pokazują, że wersja 4.1 Jelly Bean nareszcie stała się bardziej popularna, niż przestarzały już Gingerbread.

Android w lipcu 2013

W lipcu takie wersje, jak Ice Cream Sandwich, Gingerbread oraz jeszcze starsze dystrybucje Andka – oddały nieco swojego udziału na rzecz Jelly Bean 4.1 i 4.2. Oczywiście najnowszej wersji Androida, czyli 4.3 Jelly Bean nie ma jeszcze w tabeli – jednak jest to zupełnie zrozumiałe, bo przecież została zaprezentowana dopiero pod koniec lipca, więc nie zdążyła jeszcze „odcisnąć swojego piętna” w androidowym ekosystemie. Mimo wszystko premiera Nexusa 7 2 powinna dość szybko zmienić taki stan rzeczy, więc 4.3 już za miesiąc zawita do statystyk.

Niestety wszystko wskazuje na to, że przyrost Jelly Bean 4.2 został nieco wyhamowany. W maju wersja 4.2 stanowiła 4%, w czerwcu 5.6% natomiast w lipcu 6.5%. Prawdopodobnie ta wersja „Zielonego Robocika” jeszcze trochę zyska, jednak z uwagi na fakt, że niektórzy producenci mają zamiar przeskoczyć upgrade do 4.2 i zaimplementować od razu 4.3, na pewno nie poprawi jej notowań.

Jak to zwykłe bywa, tego typu statystyki pokazują sporą fragmentację  Androida. Google dobrze wie o istnieniu tego problemu, dlatego mocno przeciąga prezentacje kolejnych wersji swojego OS. Wszyscy spodziewaliśmy się przecież, że po wersji 4.2 nastanie era 5.0 Key Lime Pie – tak się jednak nie stało, a Google zamiast tego wydało Andka 4.3, który jest tak naprawdę tylko niewielką zmianą w stosunku do 4.2. Miejmy nadzieję, że działania Google kiedyś rozwiążą problem fragmentacji, bo jest to obecnie jedna z największych bolączek Androida.

Źródło: Google