Android w maju 2014 – wykres

Android w maju 2014: KitKat nadal rośnie

Zgodnie z comiesięczną tradycją, Google na swoich deweloperskich stronach, opublikowało dane, dotyczące rozpowszechnienia poszczególnych wersji systemu Android. Informacje te jak zawsze są bardzo interesujące, bo pokazują, jak z aktualizacjami do nowszych wersji Andka, radzą sobie producenci sprzętu z tym OS-em.

Android w maju 2014 - wykres

Spójrzmy najpierw na to, co nas najbardziej interesuje, czyli najnowszą odsłonę Androida, 4.4 KitKat. Już w kwietniowym zestawieniu dość mocno zyskiwała. Teraz sytuacja z propagacją KitKata poprawiła się jeszcze bardziej, bo z 8.5% w kwietniu, urósł on do 13.6%.

Jelly Bean, stanowiący w kwietniu aż 60.8% całego, androidowego ekosystemu – zmniejsza swoje udziały do 58.4%. Mocno traci oczywiście najstarsza odsłona JB, czyli 4.1, za to wersje 4.2 i 4.3 delikatnie zyskują.

Starsze wersje Andka (wszystkie poniżej 4.1)  nadal stanowią dość pokaźną siłę, bo są zainstalowane aż na 28% urządzeń z OS-em Google. Mimo wszystko wszystkie te wersje tracą. Ice Cream Sandwich spada o 1.1%, Gingerbread o 1.3%, natomiast Froyo o 0.2%. Jeszcze kilka miesięcy i Froyo powinno całkowicie zniknąć z zestawienia, stanowiąc jedynie niezauważalny ułamek całości.

Wiem, że się powtarzam, ale kolejny raz mamy tu przykład największej wady systemu Android, czyli braku dostępności aktualizacji dla starszych (a czasami i nowszych) urządzeń. Tim Cook, prezes Apple, podczas prezentacji iOS 8 krytykował Android za jego zacofanie pod tym względem. Według CEO Apple, tylko niewielka część posiadaczy sprzętu z Andkiem może się cieszyć z jego najnowszych funkcji i zabezpieczeń. Chociaż w całej wypowiedzi Cooka było naturalnie pełno marketingowego bełkotu, to i tak trzeba przyznać, że w pewnych kwestiach ma on rację.


  • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

    Ha , dziś dla Nexus’5 D821 (32GB) dostałem aktualizację do KK’4.4.3 , OTA pobierania to 92,2 MB