Android w marcu 2014

Android w marcu 2014: KitKat podwoił swój udział w ekosystemie

Google jak co miesiąc podało informacje, dotyczące propagacji poszczególnych wersji systemu Android. Dane jasno nam pokazują, że KitKat od początku marca ponad dwukrotnie zwiększył swój udział. Czy jest to jednak powód do radości?

Android w marcu 2014

Dane, które publikuje Google, są zbierane na podstawie tego, jakie urządzenia (z jakimi wersjami Androida) korzystają z zasobów sklepu Google Play. Informacje są publikowane głównie z myślą o deweloperach, którzy dzięki nim mogą się dowiedzieć, pod jakie wersje Androida intensyfikować swoje wysiłki.

Analizując dane podawane przez Google dowiadujemy się, że od początku marca KitKat zwiększył swój udział z 2.5% do 5.3%. To ponad dwukrotny przyrost urządzeń, które mają zainstalowany ten wariant OS-a. Co spowodowało tak duży wzrost? Nie sądzę, aby wpływ na to miał jakiś tajemniczy boom sprzedaży Nexusa 5. Możemy raczej przypuszczać, że to głównie dzięki aktualizowaniu sprzętów przez Samsunga do KitKat (głównie bardzo popularnego Galaxy S4) udział tej wersji w ekosystemie Android aż tak mocno urósł.

Podniósł się także odsetek sprzętów, które mają na swoim pokładzie wersję 4.2.x Jelly Bean (z 17.1% do 18.1%). Mimo wszystko ogólny udział Jelly Bean spadł z 62% do 61.4%. Podobnie sytuacja wygląda z Ice Cream Sandwich, który z 15.2% spadł do 14.3%. „Zjazd” udziałów odnotowuje też Gingerbread, który skurczył się z 19% do 17.8%.

Szczerze mówiąc powyższe informacje są raczej mocno rozczarowujące. Premiera Androida 4.4 KitKat miała miejsce ostatniego dnia października zeszłego roku, więc ponad 5 miesięcy temu. To trochę niefajnie, że od premiery nowej wersji zaledwie 5% użytkowników Andorida może się cieszyć z KitKata, podczas gdy 95% userów nadal działa na starych wersjach.


  • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

    U mnie tylko Nexus’5 ma KK’4.4.2 a 3 inne urządzenia nadal bez szans na poprawki aktualizację .
    CM w moim SGS2 tez daje dupy i nadal tylko JB4.3 a w OTA nie widać oficjalnej stabilnej aktualizacji do KK4.4