Android w październiku 2013 – statystyki

Android w październiku 2013: Jelly Bean na prawie 50% urządzeń

Jak co miesiąc Google opublikowało kolejne dane, dzięki którym możemy zobaczyć, jaką popularność zdobyły poszczególne wersje systemu Android. Co ciekawe, wersja Jelly Bean nareszcie osiągnęła pułap powyżej „magicznej” granicy 50%.

Android w październiku 2013 - statystyki

Google podobno specjalnie wstrzymywało debiut 4.4 KitKat tylko po to, aby”bardziej ogarnięci” producenci zdążyli zaktualizować swoje smartfony i tablety do Androida Jelly Bean. Plan Google chyba się powiódł, bo statystyki zaczynają wyglądać całkiem nieźle. Co prawda fragmentacja Androida to nadal wielki problem, jednak Jelly Bean (wersje 4.1.x, 4.2.x oraz 4.3) jest już zainstalowany na 52.1% ogółu urządzeń, działających na bazie platformy Android.

Nadal bardo dużą część ekosystemu stanowi Gingerbread, który działa na 26.3% smartfonów i tabletów (spadek o ponad 2% w porównaniu z poprzednim miesiącem). Android 4.0 Ice Cream Sandwich to trzecia pod względem popularności wersja tego OS’a, mająca prawie 20% udział (spadek o 0.8%).

Oczywiście nie da się ukryć, że tak duża popularność Jelly Bean, to tak naprawdę nie zasługa posłusznie aktualizujących swoje sprzęty producentów, ale sprzedaży całej masy nowych smartfonów i tabletów, opartych właśnie o tą wersją Andka. Android 4.4 KitKat, który został zaprezentowany zaledwie przedwczoraj – tak naprawdę działa obecnie tylko na Nexusie 5, więc pojawienia się tej wersji systemu w statystykach Google, możemy się spodziewać najwcześniej za miesiąc.

Póki co jedynie HTC zapowiedziało, ze zaktualizuje model One do wersji KitKat. Reszta producentów nie wydała jeszcze żadnej informacji na ten temat.

Źródło


  • Nazir

    Tak czy siak 99,99% fragmentacji android go dyskwalifikuje jako największy bubel ostatniej dekady