Android w październiku 2014

Android w październiku 2014: KitKat już na ponad 30% urządzeń

Google jak co miesiąc, podało statystyki dotyczące propagacji poszczególnych wersji systemu Android w całym ekosystemie tego OS’a. Dzięki nim dowiadujemy się m.in., że najnowsza (oficjalnie udostępniona) wersja Andka, czyli KitKat – jest już zainstalowana na 30.2% urządzeń działających w oparciu o ten OS.

Android w październiku 2014

Mimo niezłego wyniku KitKata, to Jelly Bean nadal jest górą. Jeśli podliczymy wszystkie warianty Jelly Bean to okaże się, że ta wersja Androida stanowi aż 50.9% udziału. Mimo wszystko w porównaniu z wrześniem – liczba urządzeń opartych o Jelly Bean spadła o 3%.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich, od którego debiutu minęły już jakieś trzy lata – nadal jest zainstalowany na 8.5% wszystkich, androidowych urządzeń. Jeśli chodzi o Android 2.3 Gingerbread, nadal znajdziemy go na 9.8% sprzętów. Najstarszy, objęty zestawieniem Andek, to 2.2 Froyo. Ta wersja zapewne w kolejnych zestawieniach całkowicie zniknie, jednak w tej chwili posiada ją 0.6% użytkowników.

Dlaczego w zestawieniu nie ma jeszcze Androida 5.0 Lollipop? Z prostego względu – tak naprawdę żaden producent smartfonów nie udostępnił jeszcze aktualizacji do Lollipop. Nawet Google nie wypuściło jeszcze tej wersji systemu dla swoich zeszłorocznych Nexusów (nie liczę tu oczywiście wersji przeznaczonych dla programistów). Dodatkowo pierwsze sprzęty, które są oparte o Lollipop (Nexus 6 oraz Nexus 9) póki co trafiły dopiero do przedsprzedaży i jeszcze nie zostały wysłane do swoich końcowych odbiorców.