Android w sierpniu 2013 – wykres

Android w sierpniu 2013: Donut i Eclair nareszcie wyleciały z zestawienia

Google podało dzisiaj dane, dotyczące propagacji poszczególnych wersji systemu Android. Okazuje się, że z zestawienia nareszcie wyleciały archaiczne warianty tego OS’a – 1.6 Donut (premiera we wrześniu 2009) oraz 2.0 i 2.1 Eclair (premiera w październiku 2009).

Android w sierpniu 2013 - wykres

Zarówno Eclair jak i Donut nie wspierają sklepu z aplikacjami Google Play, więc ich „zgon” musiał nastąpić prędzej czy później (statystyki są tworzone głównie dla deweloperów, a którego dewelopera obchodzą systemy bez dostępu do sklepu z appkami). Oczywiście w kieszeniach użytkowników nadal znajduje się pewnie całkiem sporo urządzeń z tymi wersjami Andka, jednak jest ich już tak mało, że nie miałyby nawet większego wpływu na całe zestawienie.

Google do tej pory zliczało urządzenia z Androidem na podstawie ich połączeń ze sklepem Play przez 14 ostatnich dni danego miesiąca. Teraz wygląda to nieco inaczej, bo 14-dniowy okres skrócono do 7 dni.

Jeśli chodzi o aktualne zestawienie, to możecie na nim zobaczyć, że w porównaniu z lipcem Jelly Bean notuje kolejne wzrosty i ma już prawie połowę udziałów w ekosystemie Androida (dokładnie 45.1%). Inne wersje Andka , jak Gingerbread czy też Ice Cream Sandwich – sukcesywnie tracą. Gingerbread zjechał już do 30.7% (z 33.1% w ostatnim miesiącu), natomiast ICS z 22.5% do 21.7%.

Niestety jeśli spojrzycie na dane dotyczące wersji Jelly Bean to zobaczycie, że króluje tam wariant 4.1.x. Dlaczego? Cała masa producentów sprzętu, jak np. Sony, LG czy też Samsung – nadal nie dokonała aktualizacji większości swoich urządzeń do wersji 4.2 (lub 4.3). Miejmy nadzieję, że sytuacja wkrótce ulegnie zmianie i Androidowcy dostaną najświeższe „Zielone Robociki”.

Źródło: Google