Andy Rubin

Andy Rubin nie jest już szefem systemu Android (odchodzi także z Google)

Andy Rubin, zwany też „ojcem” systemu Android, nie szefuje już temu projektowi. Od teraz pieczę nad OS’em Google, przejmie Sundar Pichai.

Andy Rubin

Andy Rubin

Informację o odejściu Rubina podał CEO Google, Larry Page, na swoim blogu korporacyjnym. Page niestety nie zdradził, jakie są motywy zmiany osoby prowadzącej Android. Andy Rubin ma teraz przejąć inny projekt Google, na którego temat „zwykli śmiertelnicy” nie mają jeszcze żadnych informacji.

Sundar Pichai

Sundar Pichai

Nad Androidem kontrolę przejmie teraz dotychczasowy szef przeglądarki Chrome i aplikacji Google, Sundar Pichai. Odpowiada on m.in. za programy do obsługi poczty Gmail, Kalendarza, Dokumentów itp.

Rubin nie ma się czego wstydzić, zostawiając Androida. System jest zainstalowany na ok. 750 milionach urządzeń, a każdego dnia aktywuje się 900,000 kolejnych. Smartfony i tablety z Androidem wytwarza aż 60, różnych producentów, a użytkownicy tego OS’a ściągnęli ponad 25 miliardów aplikacji. Poniżej możecie przeczytać pełną wypowiedź szefa Google, informującą o zmianie na stanowisku.

Sundar Pichai, oprócz dotychczasowych prac nad Chrome i aplikacjami, poprowadzi teraz dodatkowo system Android. Sundar ma talent do tworzenia produktów, które są technicznie doskonałe i jednocześnie łatwe w użyciu. Weźmy na przykład przeglądarkę Chrome. W 2008 roku wszyscy pytali, czy świat naprawdę potrzebne kolejnej przeglądarki. Dziś Chrome ma setki milionów zadowolonych użytkowników i błyskawicznie się rozwija, dzięki swojej szybkości, prostocie i bezpieczeństwu. Andy jest naprawdę trudnym wzorem do naśladowania, jednak wiem, że Sundar wykona ogromną pracę nad Androidem, aby pchnąć cały ekosystem do przodu.

Aktualizacja: Andy Rubin niestety całkowicie opuścił szeregi Google. Chociaż dla większości z nas praca w Google wydaje się być czymś wspaniałym, ktoś pokroju Rubina na pewno ma wiele, bardziej interesujących alternatyw. Czy Google bez tego człowieka stanie się gorsze? Mam nadzieję, że nie. Andy Rubin na swoim stanowisku zostanie zastąpiony przez Jamesa Kuffnera.


  • Nazir

    Czas aby Google bardziej zapanowało nad optymalizacją i fragmentacją tego bubla bo faktycznie producenci go położą na dno .

    Uważam że Google powinno tylko skupić się na Nexus i zapewnić dostęp do tego sprzętu bez ograniczeń a wtedy zmieni się podejście producentów i skończy się lekceważenie klientów jak to jest obecnie z brakiem poprawek aktualizacji.

    To zadania dla nowego szefa bo dotychczasowy raczej już zaspał na laurach od 5 lat i nic nie robił