Angry Birds

Angry Birds furtką dla NSA

Wiadomości dotyczące rzekomej kontroli National Security Agency nad telefonami osobistymi elektryzują wszystkich użytkowników smartfonów niemal każdego dnia. Ostatnio z tej rządowej agencji wyciekły dokumenty potwierdzające fakt, że NSA od lat z powodzeniem wydobywa nasze dane z aplikacji mobilnych, z których korzystamy praktycznie codziennie.

Angry Birds

Amerykańska agencja wywiadowcza dzięki specjalistycznej analizie jest w stanie określić między innymi szczegółowe dane dotyczące lokalizacji użytkownika (oczywiście dzięki modułowi GPS), jego wieku oraz pochodzenia. Ujawniony dokument wskazuje także, za pomocą jakich narzędzi NSA uzyskuje te, wydawać by się mogło, poufne informacje, które docelowo mają być przesyłane jedynie do dostawców reklam.

Dla niektórych może okazać się to zgoła nieprawdopodobne i szokujące, ale jedną z aplikacji, dzięki której NSA staje się w posiadaniu tajnych informacji są popularne Angry Birds. Agenci są w stanie przechwycić dane, które ta gra dostarcza reklamodawcom w celu lepszego dopasowania wyświetlanych treści do preferencji i zainteresowań samego użytkownika. Co więcej, dla National Security Agency bardzo cenne są także zapytania w aplikacji map od Google. Za każdym razem, gdy użytkownik je uruchamia, agencja jest w stanie dokładnie określić jego położenie dzięki temu, że informacje GPS najzwyczajniej w świecie nie są szyfrowane. Według ujawnionych dokumentów, na tego typu przypadki narażone są szczególnie smartfony pracujące pod kontrolą Androida.

Shutterstock

Jeszcze bardziej interesująca, a zarazem niepokojąca jest możliwość NSA do aktywacji mikrofonu telefonu bez naszej wiedzy i dokonania podsłuchu prowadzonych przez nas rozmów. W związku z tym nikogo nie powinna zszokować możliwość uzyskania przez tę agencję dostępu do plików znajdujących się w smartfonie, wiadomości tekstowych, zdjęć, terminów zapisanych w kalendarzu oraz e-maili.

Wszystkie informacje, które docierają do nas dzięki licznym przeciekom brzmią bardzo poważnie szczególnie dla wszystkich tych, którzy w dużym stopniu zatroskani są o swoją prywatność. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że National Security Agency korzysta ze swoich możliwości jedynie w bardzo poważnych i uzasadnionych przypadkach. Wszyscy korzystający z urządzeń mobilnych powinni jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dla NSA nikt tak naprawdę nie jest anonimowy.


 • wiek

  kiedyś ze 2 lata temu , przez chwile grałem w to , szok, to łobuzy

  • http://smartfan.pl/ Noob

   Też byłem w szoku, jak to przeczytałem. Przeginają – kto wie, gdzie jeszcze swoje wtyczki powciskali.

   • Marcel Jóźwiak

    Z tego jak ja rozumiem artykuł, to nie ma żadnej wtyczki w Angry Birdsach. Natomiast ze względu na informacje jakie gra przekazuje w sieć (a tam już mogą zostać łatwo przechwycone) NSA może sporo wywnioskować o takim obserwowanym użytkowniku.