FPse-1

Aplikacja dnia – FPse (Android)

Dzisiaj chcę polecić fenomenalny emulator konsoli do gier PSone (znanej też jako PSX i Playstation 1), o tajemniczej nazwie FPse.

FPse

Do działania emulatora FPse potrzeba urządzenia z systemem Android w wersji 2.2, lub wyższej. Jak korzysta się z tego emulatora? Niezbędne jest posiadanie pliku gry w formacie .img, .iso, .bin, .cue, .nrg lub .Z. Gry w tym formacie możemy zdobyć na dwa sposoby – albo przekonwertować płytę z grą, którą mamy w domu, albo ściągnąć gotowy obraz gry z internetu. Niestety pliki z grami ważą dość dużo, od około 50MB, aż do 500MB i więcej. Dlatego ściągając kilka gier na nasz smartfon – najlepiej posiadać dużą kartę pamięci.

FPse

Autor FPse chwali się, że jego emulator jest najbardziej kompatybilnym i wydajnym emulatorem PSXa na rynku. Z radością muszę stwierdzić, że tak jest faktycznie. Emulator testowałem na Samsung Galaxy S – i praktycznie wszystkie gry chodzą wyśmienicie, z doskonałym FPS, bez jakichkolwiek przycinek – zupełnie, jakbyśmy grali na zwykłej konsoli PSX. Oczywiście wydajność emulatora ściśle zależy od wydajności naszego smartfona – na starszych modelach FPse może się wcale nie odpalić.

FPse

Osobną kwestią jest sterowanie, o ile dobrze się gra obsługując jedynie krzyżyk kierunków i klawisze X, O itd., to już bardzo ciężko jest dodatkowo grać takimi klawiszami, jak L1, czy R2. Pojawiają się one na górze ekranu i w ferworze gry ciężko je bezbłędnie obsługiwać – a przecież niejednokrotnie, aby wykonać jakiś „combos” trzeba bezbłędnie zastosować jakąś kombinację klawiszy. Jednak twórca emulatora postarał się sprostać i temu wyzwaniu, gdyż w FPse możemy przypisać dowolne klawisze PSX do naszych klawiszy w smartfonie (CALL, BACK, VOLUME UP/DOWN). Dodatkowo do sterowania możemy użyć akcelerometru wbudowanego w nasz smartfon.

FPse

Emulator jest ciągle w wersji beta, ale już teraz działa wyśmienicie. Obecnie FPse na Android Market kosztuje 4.97$, co w przybliżeniu na złotówki daje kwotę około 14.5zł. Szczerze polecam właśnie ten emulator każdemu fanowi gier z PSX, ale również wszystkim wielbicielom gier w ogóle – gdyż na PSX aż roi się od świetnych tytułów. Link do emulatora znajduje się na dole artykułu.

Link: FPse