GoogleSkyMap-1

Aplikacja dnia – Google Sky Map (Android)

Dzisiaj coś dla wielbicieli astronomii, albo po prostu ludzi, którzy czasem patrzą w nocne niebo – i są ciekawi, co na nim się znajduje.

Google Sky Map

Aplikacja ma nam pomóc zorientować się w nocnym niebie, poznawać gwiazdozbiory, wyszukiwać pojedyncze gwiazdy, galaktyki, planety itp. Program jest dość prosty w działaniu, po odpaleniu pojawia się na ekranie mapa nieba, jednak jest to mapa dość niezwykła.

Program odczytuje nasze położenie z odbiornika GPS i używa współrzędnych do narysowania mapy odpowiedniej dla miejsca i czasu, w którym się znajdujemy. Mało tego – Google Sky Map, dzięki kompasowi wbudowanemu w nasz smartfon – potrafi określić, na jaką stronę świata patrzymy i pod jakim kątem. Dzięki temu nasz smartfon działa jak wizjer, który dynamicznie zmienia wyświetlane gwiazdozbiory – w zależności od kawałka nieba, na jaki aktualnie patrzymy.

Aplikacja pomoże nam również odnaleźć dowolny obiekt na niebie. Gdy szukamy np. planety Saturn – to wystarczy wpisać jej nazwę do programu. Na ekranie wyświetli się czerwony okrąg ze strzałką. Podążając za strzałką – zobaczymy szukaną przez nas planetę. Działanie aplikacji przedstawia też poniższy film, a link do Google Sky Map znajdziecie na samym dole artykułu (program jest całkowicie darmowy).