Locus-1

Aplikacja dnia – Locus (Android)

Dzisiaj coś, co wielbiciele trekkingu lubią najbardziej – mapnik GPS w przebogatym wydaniu.

Locus

Locus to program, który stanowi doskonałą alternatywę dla Google Maps (Android Maps). W odróżnieniu od map Google – Locus jest o wiele bardziej rozbudowany, przede wszystkim, jeśli chodzi o mapy. W Android Maps do wyboru mamy jedynie mapę dostarczaną przez Google, czyli widok klasyczny, widok terenu, satelitarny i hybrydowy. W Locus mamy też do wyboru mapy Google, lecz prócz tego całą gamę map, dostarczanych przez inne firmy, niż Google. W programie Locus nie zapomniano tez o funkcji kompasu, która obraca mapy zgodnie z naszym kierunkiem, wyznaczonym przez cyfrowy kompas smartfona.

Locus

Locus oferuje nawet mapy, które pokazują ścieżki rowerowe w naszym kraju – są przy tym dość dokładne i aktualne. Ważną funkcją Locusa jest możliwość korzystania z map nie tylko w trybie on-line, ale też off-line, czyli bez dostępu do internetu. Do pamięci naszego smartfona możemy zgrać sobie dowolną mapę, a to za pomocą wbudowanego w program ściągacza map. Jest to arcy-przydatna funkcja w naszym kraju, gdzie póki co za mobilny internet płaci się jak za zboże.

Locus

Locus posiada też funkcję obsługi punktów POI, można je dowolnie wprowadzać do programu, kategoryzować, importować, eksportować itp. Program wspiera odbiorniki GPS, zarówno te wbudowane w urządzenie, jak i „podpinane” przez Bluetooth. Koniecznie muszę też wspomnieć o funkcji nagrywania naszej trasy, np. spaceru, czy samochodu. Działa ona doskonale, kiedy chcemy zacząć nagrywać nasz szlak – wciskamy klawisz nagrywania REC, w trakcie nagrywania możemy oczywiście pauzować i wznawiać nagrywanie. Nagrany szlak da się swobodnie wyeksportować do pliku i obejrzeć np. na mapach Google w komputerze stacjonarnym.

Locus

Programu Locus nie należy oczywiście traktować jako nawigacji, która będzie nas głosem kobiety prowadzić do wybranego celu. Locus to jedynie mapnik, obsługujący GPS i kompas. Jego nawigowanie ogranicza się tylko do prowadzenia w prostej linii – od punktu do punktu (nie zgubimy już samochodu na grzybach). Mogę śmiało stwierdzić, że jest to najlepsza aplikacja-mapnik, z jakiej kiedykolwiek korzystałem na mobilnych urządzeniach. Locus doskonale wypełnia niedociągnięcia, jakie ma niestety Android Maps od Google.

Locus

Locus jest bardzo często aktualizowany i udoskonalany. Szkoda tylko, że program nie obsługuje naszego rodzimego systemu map Geoportal, który jest tysiąckroć dokładniejszy w Polsce, niż tak rozpowszechnione Google Maps.

Aplikację Locus można ściągnąć w dwóch wersjach – darmowej i płatnej (€3.99). Płatna wersja od darmowej różni się jedynie tym, iż nie posiada reklam. Link do Locusa znajdziecie na dole artykułu.

Link: Locus