Aplikacja miesiąca na Android (grudzień 2010) – SoundHound

Przedstawiam aplikację, która według mnie zasługuje na szczególne wyróżnienie, spośród innych aplikacji na system Android. Tą aplikacją jest SoundHound – program do rozpoznawania utworów muzycznych.

SoundHound

Jak już napisałem – aplikacja ma za zadanie rozpoznać tytuł utworu muzycznego. Gdy słyszymy w radiu lub telewizji jakąś piosenkę – i chcemy się dowiedzieć, jaki jest jej tytuł, wykonawca itp., to wystarczy, że odpalimy program SoundHound na naszym smartphone, pukniemy na wielki pomarańczowy obszar „Tap Here” i przystawimy telefon jak najbliżej głośnika – tak, aby program mógł przez chwilę zarejestrować graną muzykę.

SoundHound

Wystarczy kilka sekund nagrania i program podaje nam tytuł utworu, jego wykonawcę oraz inne ciekawe informacje, jak tekst, linki do YouTube itp. SoundHound do działania wymaga niestety połączenia z internetem, bez tego nasze rozpoznawanie absolutnie się nie uda.

Program ma świetną skuteczność, jeśli chodzi o zagraniczną twórczość, niestety do naszych polskich utworów kiepsko się nadaje – z moich kilku prób nie rozpoznał ani jednego rodzimego wykonawcy.

Program podobno potrafi też rozpoznać utwór muzyczny z naszego śpiewu – wystarczy zanucić jakąś piosenkę, a program powinien też ją rozpoznać – chociaż mi w ten sposób niczego nie dało się odnaleźć, widać kiepsko śpiewam. Wyszukiwanie jest też możliwe w tradycyjny, tekstowy sposób – po albumie, wykonawcy, tekście itp.

Warto wspomnieć, że aplikacja jest dostępna na Android Market za darmo, oto linki:
http://www.appbrain.com/app/soundhound/com.melodis.midomiMusicIdentifier.freemium
SoundHound