Nokia – Microsoft, Elop – Ballmer

Aplikacje Nokia dla Windows Phone 7 będą też działać na innych smartfonach

Marco Argenti, wiceprezes działu odpowiedzialnego za deweloping i rynek w Nokii – oświadczył, że programy zrobione przez Nokię na system Windows Phone 7, będą działać na wszystkich urządzeniach, nie tylko tych wyprodukowanych przez Nokię.

Nokia - Microsoft, Elop - Ballmer

Każda firma produkująca smartfony – rezerwuje sobie pewien obszar, do tworzenia własnych aplikacji, niedostępnych dla innych urządzeń – które mają zachęcić potencjalnych kupców do nabycia akurat ich produktu. Nokia chce podobno wyzbyć się takiego postępowania, dlatego jej aplikacje będą się też uruchamiać na urządzeniach innych producentów. Marco Argenti nie zdradził jednak, czy od tej reguły będą wyjątki – może być przecież tak, że niektóre aplikacje przez pewien czas będą dostępne wyłącznie dla Nokii. Osobną kwestią jest fakt, że niektóre programy, mocno wbudowane w system – będzie po prostu ciężko przenieść na inne smartfony, np. HTC.

Nokia, udostępniając swoje programy wszystkim – z jednej strony straci, gdyż ich urządzenia z WP będą mniej unikatowe, ale z drugiej strony może zyskać – sprzedając swoje aplikacje na Windows Phone 7 Marketplace. Na żadnym z tych wariantów nie straci Microsoft, gdyż lepiej sprzedające się Nokie z WP to zysk, a aplikacje Nokii sprzedawane na Windows Phone 7 Marketplace to też zysk, tyle, że z prowizji. Microsoft jednak na udostępnieniu aplikacji Nokii dla innych smartfonów zyskuje dodatkowo, wzbogaci to przecież Windows Phone 7 Marketplace o konkretne i wartościowe programy, co z kolei przyczyni się do uatrakcyjnienia systemu Windows Phone.

Osobiście odnoszę wrażenie, że Nokia mając wybór – dołożyć dwie cegiełki do Microsoftu i jedną do siebie, czy dać sobie dwie cegiełki a Microsoftowi jedną – zawsze wybierze tę pierwszą możliwość, korzystną dla obu stron, ale jednak bardziej dla Microsoftu. Pozostaje nam czekać na pojawienie się pierwszych aplikacji i smartfonów z systemem Windows Phone 7, wtedy może będziemy wiedzieć więcej.

Źródło: Pocket-lint