Apple iOS 7 – App Store

Apple App Store w pierwszym kwartale 2014 wygenerował o 85% większy przychód niż Google Play

Pamiętacie jeszcze czasy, kiedy Apple App Store całkowicie dominował na rynku mobilnych aplikacji? To oczywiście już przeszłość, bo to Google Play może się obecnie poszczycić większą liczbą ściąganych programów. Z raportu analityków App Annie wynika jednak, że App Store pomimo mniejszej liczby ściągnięć appek – potrafi wygenerować dużo większe zyski, niż Google Play.

Apple iOS 7 - App Store

W pierwszym kwartale tego roku z Google Play użytkownicy ściągnęli o 45% więcej programów, niż z App Store. Jak się jednak okazuje, ilość ściągnięć to jeszcze nie wszystko, bo Apple potrafi na nich lepiej zarobić. Według raportu App Annie – programy dostępne dla iOS przyniosły deweloperom aż o 85% kasy więcej, niż appki rozpowszechniane za pomocą Google Play.

Google Play i Apple App Store w Q12014

Jakie programy najchętniej ściągają użytkownicy? Pewnie się domyślacie, że są to gry. Aż trzy na cztery ściągane z App Store aplikacje to właśnie gry. Na Google Play jest to widoczne jeszcze dobitniej, bo 90% ściąganych tutaj appek to gry.

Które kraje przynoszą programistom największe zyski? Pewnie się zdziwicie, ale w kwestii Google Play najbardziej zyskowna okazała się Japonia. Stany Zjednoczone znalazły się na drugim miejscu, a na trzecim Korea Południowa. Z App Store sytuacja wygląda nieco inaczej, bo to USA jest dla deweloperów najbardziej zyskowne, a Japonia znajduje się na drugim miejscu. Co ciekawe, trzecim pod względem zyskowności państwem dla sklepu Apple, są Chiny. To głównie dlatego, że tamtejszy operator komórkowy, China Mobile (700 milionów abonentów), rozpoczął pod koniec zeszłego roku sprzedaż iPhone’ów.

Jaka jest najpopularniejsza, bezpłatna aplikacja na Google Play (w USA)? W tej chwili jest nią Facebook. Płatną, najczęściej pobieraną aplikacją jest z kolei Minecraft – Pocket Edition. Jeśli chodzi o App Store, to tutaj Amerykanie najczęściej pobierali appkę 2048 (darmowa) oraz A Dark Room (płatna). Oczywiście w każdym państwie sytuacja wygląda nieco inaczej. Pełny raport oraz zestawienie najpopularniejszych programów znajdziecie, korzystając z linku źródłowego tego artykułu.